محوطه سازی

با کاهش دسترسی افراد به فضای سبز و محیط زیست، اهمیت محوطه سازی در اماکن مختلف بیشتر شده است. محوطه سازی یا لند اسکیپ از چندین نظر حائز اهمیت است. این اقدام به موجب بالاتر رفتن ارزش ساختمان یا ملک مورد نظر، زیباسازی فضای شهری و ایجاد فضایی دلنشین و آرامش بخش انجام می‌شود.

محوطه سازی نیز اصول و قواعد مشخصی دارد که باید زیر نظر تیم کارشناس و متخصص صورت بگیرد. مهم ترین موضوعی که برای محوطه سازی باید به آن توجه داشته باشید کاربری محیط مورد نظر است. آیا یک ساختمان مسکونی است یا یک ویلا؟ باتوجه به کاربری محیطی که قرار است برای آن محوطه سازی صورت بگیرد باید از المان ها و عناصر به شکل بهینه و هوشمندانه ای استفاده کرد.

اگر برای محوطه سازی باغ، ویلا یا ساختمان مسکونی خود به راهنمایی یک تیم باتجربه و حرفه ای نیاز دارید، می‌توانید از شرکت طراحی دکوراسیون داخلی آرکسان درخواست مشاوره کنید. طراحی محوطه یک ساختمان مسکونی یا تجاری بدون برنامه ریزی اصولی و در نظر داشتن قواعد و قوانین ممکن است بخش زیادی از بودجه شما را هدر دهد در حالی که نتیجه کار برایتان رضایت بخش نیست. بنابراین توصیه می‌کنیم حتما از یک تیم حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

اصول محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا
محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا باید متناسب با سبک طراحی ویلا یا دکوراسیون ویلا صورت بگیرد. برای طراحی محوطه یک ویلا می‌توان از المان ها و عناصر مختلفی استفاده کرد. برای مثال استفاده از آلاچیق، نهرها، طراحی یک استخر رو باز، گل کاری و… از جمله اقداماتی است که برای طراحی یک محوطه انجام می‌شوند. در محوطه سازی ویلا اولین المانی که به چشم می‌خورد رنگ ها هستند. عدم هماهنگی در رنگ ها در همان نگاه اول می‌تواند کار را خراب کرده و موجب شود محوطه آنطور که باید زیبا به نظر نرسد. با عناصری مانند سنگ فرش ها یا کفپوش های طرح پارکت، پوشش گیاهی و نرده‌هایی که در فضای ویلا استفاده شده است می‌توان رنگ را به محوطه ویلا اضافه کرد. 

طراحی محوطه سازی باغ

محوطه سازی باغ
محوطه سازی باغ
محوطه سازی باغ

اصول طراحی محوطه سازی باغ نیز مشابه ساختمان های ویلایی است. برای محوطه سازی فضای یک باغ نیز دستمان در انتخاب عناصر و آیتم ها باز است. موضوع مورد توجه در طراحی محوطه برای باغ ها، متراژ زمین مورد نظر است. هرچه زمین بیشتری برای محوطه سازی در اختیار داشته باشیم، می‌توانیم از المان‌های بزرگ تر و زیباتری نیز استفاده کنیم. پوشش گیاهی مناسب در محوطه سازی باغ ها حرف اول را می‌زند. گیاهانی که برای محوطه سازی یک باغ مورد استفاده قرار می‌گیرند باید با توجه به شرایط اکولوژی منطقه و در نظر داشتن عواملی چون میانگین دما و رطوبت منطقه انتخاب شده باشند. 

محوطه سازی حیاط خانه

محوطه سازی حیاط
محوطه سازی حیاط
محوطه سازی حیاط
محوطه سازی حیاط

در محوطه سازی حیاط متراژی که در اختیار داریم در انتخاب سبک و المان های مناسب تعیین کننده است. ایجاد پوشش گیاهی مناسب برای حیاط بسیار مهم است بنابراین نباید از آن غافل شد. با توجه به متراژ حیاط می‌توان از انواع درختچه‌ها، درختان، گیاهان و گل‌ها استفاده کرد. در حیاط برای زیباتر شدن محوطه توصیه می‌کنیم از فلاور باکس‌های چوبی استفاده کنید. نورپردازی در فضای سبز ایجاد شده کمک زیادی به زیباتر به نظر رسیدن محوطه حیاط می‌کند. اگر فضای سبز وسیعی در حیاط دارید، یکی از پلان های محوطه سازی که باید در نظر داشته باشید، طراحی مسیرهای دسترسی و رفت و آمد است. مسیرهای دسترسی را می‌توان با سنگ یا پارکت های چوبی طراحی کرد. 

چگونگی محوطه سازی باغچه

محوطه سازی باغچه
محوطه سازی باغچه
محوطه سازی باغچه

با کمی خلاقیت می‌توان یک باغچه بسیار زیبا طراحی کرد. باغچه سازی اصول خاص خود را دارد به همین خاطر اگر می‌خواهید محوطه باغچه ویلا یا حیاطتان تک و منحصربه‌فرد باشد بهتر است از یک تیم حرفه ای کمک بگیرید تا همه چیز طبق اصول طراحی شود. چوب ترموود و سنگ های رودخانه ای دو مورد از زیباترین المان هایی هستند که معمولا برای محوطه سازی باغچه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. جداسازی حریم تنه درختان یا گل‌ها از دیگر قسمت‌های باغچه نمای زیبایی به باغچه می‌دهد. همچنین از مصالحی چون سنگ های رودخانه ای، بلوک های بتنی، کورین ، گابیون ، چمن مصنوعی سنگ مالون یا بلوک های آجری می‌توان به عنوان پارتیشن جداکننده برای جداسازی حریم باغچه از حیاط استفاده کرد. 

1. هدف از محوطه سازی چیست؟

اصلی‌ترین هدف محوطه سازی، تقویت ارتباط و صمیمیت میان انسان و طبیعت است. امروزه با ساخته شدن برج‌های بلند رشته‌های میان افراد با طبیعت در حال از بین رفتن است. برای افزایش احساس آرامش در افراد می‌توان با محوطه سازی اصولی، پای طبیعت را به شهر و خانه‌ها باز کرد.

2. انواع سبک پرطرفدار در محوطه سازی کدام‌اند؟

سبک مدرن، سبک شرقی، بیابانی، مدیترانه‌ای و سبک گرمسیری جزو سبک‌های پرطرفدار در طراحی محوطه‌های خارجی هستند. انتخاب مناسب‌ترین سبک باید با توجه به شرایط آب و هوایی، پوشش گیاهی منطقه و در نهایت ترجیح و علاقه شخصی شما صورت بگیرد.

3. شو آیا محوطه سازی صرفا به ساختمان‌های شهری محدود می‌شود؟

محوطه سازی ویلا، محوطه سازی کارخانه ها، محوطه سازی باغ و محوطه سازی حیاط از جمله فعالیت‌های شرکت طراحی دکوراسیون داخلی و معماری آرکسان به شمار می‌روند.

4. چگونه می‌توانیم طراحی محوطه یک ساختمان را خاص‌تر کنیم؟

رعایت دو اصل تضاد و هارمونی از مهم‌ترین اصولی است که با کمک آن می‌توانیم یک محوطه ایده آل طراحی کنیم. در طراحی محوطه‌های باغی یا حیاطی المان‌ها بهتر است با رعایت اصل تضاد یا هارمونی در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

سوالی دارید ؟