برای مشاوره و راهنمایی بهتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

قرنیز پارکت

قرنیز پارکت

با انتخاب قرنیز مناسب به‌راحتی می‌توانید به زیبایی ظاهری و کیفیت فضای داخلی ساختمان کمک کنید. در این مطلب می‌خواهیم راهکارهایی را در اختیار شما قرار دهیم که بتوانید از قرنیز مناسب پارکت استفاده کنید.

یکی از اجزایی کوچک ولی درعین‌حال اصلی که روی فضای داخلی منزل تأثیر بسزایی دارد قرنیز بوده که در قسمت پایینی دیوار نصب می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای قرنیز پارکت محافظت از نازک‌کاری دیوار و عدم نفوذ رطوبت به آن است. بعد از خرید پارکت اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسد قرنیز پارکت خواهد بود. پس اول باید این را بدانید که قرنیز چیست و چه کاربردهایی دارد و آیا قرنیز پارکت با دیگر قرنیزها متفاوت است؟ که در ادامه این قرنیز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قرنیز چیست؟

قرنیز نوار باریکی است که در دورتادور قسمت پایینی دیوار نصب می‌شود. قسمت بالایی قرنیز به دیوار و قسمت پایینی آن به کف متصل خواهد شد. کاربرد این قرنیزها نیز برای محافظت از دیوار و جلوگیری از نفوذ رطوبت از کف به دیوار شده و از آسیب رساندن وسایل در حین برخورد با سطح دیوار جلوگیری می‌کند. از دیگر کارایی‌هایی که قرنیز پارکت دارد این است که جلوه زیبایی را به فضای داخلی منزل می‌بخشد.

قرنیز چیست؟

این قرنیزها به محیط نظم و انسجام خاصی می‌دهد و باعث جلوه زیبایی خواهد شد و کابل‌ها و سیم‌ها را می‌توان از پشت قرنیز پارکت عبور داد و از شلختگی و به‌هم‌ریختگی فضا جلوگیری کرد.

انتخاب نوع قرنیز پارکت

زمانی که پارکت و قرنیز را نصب می‌کنید باید باتوجه‌به محل قرارگیری آن را متصل نمایید. به‌عنوان‌مثال برای آشپزخانه که رطوبت دارد امکان اینکه قرنیز با آب برخورد کند بسیار زیادی است. پس برای این نوع مکان‌ها باید از قرنیز پی‌وی‌سی یا MDF باید استفاده کرد. یک سری از قرنیزها هم وجود دارند که یک جداره و دوجداره هستند. قرنیز پارکت دوجداره ساختار متفاوتی داشته و طوری طراحی شده که کابل و سیم‌ها از قسمت پشتی آن عبور می‌کند.

cornice

امروزه قرنیزهای دیگری وجود دارند که و ویژگی‌هایی از قبیل ضدخش، ضدلک و قابل شستشو بودن دارد. برای انتخاب مناسب قرنیز برای پارکت باید به نکاتی مانند دکوراسیون داخلی ، سبک طراحی و طرح و رنگ کف‌پوش دقت کرد. یک قانون کلی که باید در هنگام انتخاب قرنیز پارکت به آن دقت کنید این است که رنگ قرنیز یک درجه تیره‌تر از رنگ کف‌پوش باشد. این را به‌خاطر داشته باشید که رنگ قرنیز و پارکت حتماً نباید در تطابق با یکدیگر باشند. به‌عنوان‌مثال اگر رنگ کف‌پوش پارکت شما روشن است از قرنیزی به رنگ طوسی، گردویی، خاکستری و قرنیز پارکت قهوه‌ای سوخته مناسب خواهد بود.

قرنیز پارکت طرح‌دار

بعضی از افراد برای کف‌پوش پارکت خود نمی‌خواهند از قرنیز رنگی استفاده کنند بنابراین می‌توانند از برخی از قرنیزهای طرح‌دار که طرح پارکت دارند بهره ببرند. برای خرید قرنیز پارکت به طرح چوبی و طرح پارکت آن توجه کنید. مثلاً شاید شما بخواهید از قرنیز پارکت تیره‌تر برای کف‌پوش پارکت روشن‌تر استفاده نمایید که در این حالت جلوه خاص و زیبایی به دکوراسیون داخلی ساختمان خواهد داد. همچنین ضخامت این نوع قرنیزها معمولاً 12، 14 و 16 میلیمتر است.