جشنواره بهاره فروش انواع مدل های پارکت لمینت

شما در اینجا هستید:

تمیزکردن پارکت چوبی و پارکت لمینت

تمیزکردن پارکت چوبی و لمینت

امروزه تمیز کردن پارکت لمینت و پارکت چوبی یکی از موضوعات مهم در بین افراد جامعه است. طبق آمار بیشتر افراد برای طراحی و دکوراسیون منزل خود از پارکت چوبی و پارکت لمینت استفاده می‌کنند. این نوع از پارکت‌ها یکی از محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین متریال‌های دیزاین فضای داخلی هستند که نمای منزل را به‌شدت زیبا و جذاب می‌کنند. ویژگی‌های بسیار خوبی از جمله عمر طولانی، مقاومت بالا و نصب آسان باعث شده که طرف‌داران آنها روزبه‌روز بیشتر شود.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که افراد باید به آن توجه داشته باشند؛ نحوه تمیز کردن پارکت‌ها است. بیشتر افراد با این موضوع آشنایی نداشته و در هنگام تمیزکاری به پارکت‌ها آسیب می‌رسانند. لازم است بدانید که تمیز کردن پارکت چوبی و پارکت لمینت روش‌های خاص خود را دارد. قبل از انجام هر کاری باید این روش‌ها را بدانید و سپس برای تمیزکاری پارکت اقدام کنید.

در این مقاله از سایت آرکسان، به طور گام‌به‌گام بهترین روش‌های تمیزکردن پارکت چوبی و لمینت را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا بدون هیچ مشکلی پارکت‌ها را به بهترین روش ممکن تمیز کنید. پس برای یادگرفتن این روش‌ها تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

مقالات کاربردی تمیز کردن پارکت و کفپوش:

روش‌های تمیز کردن پارکت چوبی

پارکت چوبی خصوصیات و ویژگی‌های خاصی دارد که باعث شده افراد در هنگام تمیز کردن آن از روش‌های مختلفی استفاده کنند. از جمله مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های تمیزکردن پارکت چوبی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

استفاده از جاروهای دستی و جاروبرقی

برای تمیز کردن پارکت چوبی، ابتدا باید آشغال‌ها و گردوغبار روی آن را تمیز کرد. انجام این کار باعث می‌شود که تمیزکردن آب بهتر و راحت‌تر انجام بگیرد. برای تمیز کردن گردوغبار روی پارکت چوبی و جمع‌کردن سایر آشغال‌ها، می‌توانید از جاروبرقی یا جاروهای دستی استفاده کنید.

بهتر است در هنگام تمیز کردن پارکت به کمک جاروبرقی یا هر وسیله دیگر، مواظب باشید که روی پارکت خط نیفتد. تمیزکردن پارکت چوبی، لمینت و یا هر نوع دیگری، باید به کمک یک جاروی نرم انجام شود.

تمیز کردن پارکت با سرکه

سرکه سفید از آن دسته مواردی است که به‌خاطر خاصیت تمیز کنندگی و ضدعفونی قوی، از آن برای تمیز کردن پارکت چوبی استفاده می‌کنند. برای انجام این کار باید یک سطل آبگرم تهیه کنید و در داخل آن یک فنجان سرکه سفید بریزید.

با استفاده از یک دستمال نرم یا یک طی حوله‌ای کف خانه را به‌خوبی تمیز کنید. توجه کنید که ابتدا آب دستمال یا حوله را کاملاً بگیرید تا به پارکت چوبی آسیب وارد نشود. می‌توانید برای تمیزی و برق سازی پارکت چند قطره مایع ظرف‌شویی را به مخلوط آبگرم و سرکه اضافه کنید. بعد از هر بار تمیز کردن پارکت با این روش، سریعاً با یک دستمال خشک آن را خشک کنید.

تمیز کردن با استفاده چای کیسه‌ای

یکی دیگر از روش‌های مرسوم برای تمیزکردن پارکت چوبی، استفاده از آب و چای کیسه‌ای است. بهتر است بدانید که چای کیسه‌ای حاوی اسید تانیک است؛ به همین دلیل تأثیر بسیار خوبی روی تمیز کردن پارکت دارد.

برای انجام این کار کافی است که دو عدد چای کیسه‌ای را داخل یک سطل آبگرم بگذارید و برای 5 الی 10 دقیقه اجازه دهید همان جا بمانند. بعد از طی‌شدن این مدت، پارکت را با استفاده از این محلول بشویید.

معمولاً بسیاری از خانم‌ها از بخارشوی به‌عنوان تمیز کننده پارکت استفاده می‌کنند. انجام این کار به کمک بخارشوی کار بسیار اشتباهی است. بخارشو نه‌تنها پارکت‌ها را تمیز نمی‌کند؛ بلکه باعث تورم و خرابی پارکت می‌شود.

استفاده از مایع تمیز کننده

استفاده از مایع‌های تمیز کننده پارکت از دیگر راه‌های بسیار مفید است. با مراجعه به فروشگاه‌های معتبر می‌توانید آنها را تهیه کنید.

روش‌های تمیز کردن پارکت لمینت

از جمله مهم‌ترین روش‌ها و نکات تمیز کردن پارکت لمینت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

استفاده از جاروبرقی‌

به‌طورکلی برای تمیز کردن پارکت چوبی و لمینت، ابتدا باید به سراغ جاروبرقی رفت. با استفاده از این وسیله باید تمام آشغال‌ها و گردوخاک روی پاکت را جمع کرد. اگر به جاروبرقی‌های سری جدید دسترسی دارید؛ می‌توانید از سر مخصوص تمیز کردن پارکت استفاده کنید. سرهای جدیدی که این نوع جاروبرقی‌ها دارند؛ بسیار نرم بوده و در هنگام کارکردن با آنها آسیبی به پارکت وارد نمی‌کند.

استفاده از مایع تمیز کننده پارکت لمینت

یکی دیگر از روش‌های بسیار خوب و مطمئن برای تمیز کردن پارکت لمینت، استفاده از شوینده‌های مخصوص لمینت است. همانند شوینده‌های پارکت چوبی، با مراجعه به فروشگاه‌های معتبر می‌توانید انواع شوینده‌های مخصوص پارکت لمینت را تهیه کرده و تمیز کردن کف خانه از آنها استفاده کنید. نحوه استفاده از این شوینده‌ها روی آنها نوشته شده و بابت این مورد هم مشکلی نخواهید داشت.

نکات مهم در تمیز کردن پارکت چوبی و لمینت

در هنگام تمیز کردن پارکت چوبی و لمینت باید نکات زیر را رعایت کنید تا بعداً با مشکل مواجه نشوید.

  • سریعاً لکه‌های روی پارکت را تمیز کنید تا به لکه تبدیل نشوند. در این صورت پاک‌کردن آنها مشکل است.
  • همراه کف چوبی و لمینت دستورالعمل‌هایی وجود دارند که قبل از اقدام برای تمیزکردن باید آنها را رعایت کنید.
  • حتماً از وسایل نرم برای تمیز کردن پارکت چوبی و لمینت استفاده کنید. در غیر این صورت کف پارکت خراشیده می‌شود.
  • از آب زیاد استفاده نکنید. دقت کنید که ماندن آب روی پاکت باعث نفوذ آن به داخل درزها شده و پاکت را خراب می‌کند.
  • برای تمیزکردن لکه‌های سخت مانند موم، شمع، جوهر و… از کیسه پلاستیکی یخ استفاده کنید. برای این کار باید یخ را داخل کیسه پلاستیک گذاشته و آن را روی لکه‌ها قرار دهید. بعد از اینکه لکه‌ها سفت شد؛ با وسایلی مانند چاقوی پلاستیکی یا کارت بانکی آنها را از پاکت جدا کنید.
  • اگر حیوان خانگی دارد؛ حتماً ناخن‌های آن‌ها را به‌موقع کوتاه کنید. در غیر این صورت پاکت‌ها خراشیده می‌شوند.

سخن نهایی

امروزه بیشتر افراد برای طراحی و دکوراسیون منزل خود از پارکت چوبی و لمینت استفاده می‌کنند. این نوع از پارکت‌ها علاوه بر زیبایی و جذابیت بسیار زیاد، دارای عمر طولانی و مقاومت بالایی دارند. به همین دلیل طرف‌داران آنها روزبه‌روز بیشتر می‌شود. اما مسئله تمیز کردن پارکت چوبی و پارکت لمینت یکی از دغدغه‌ای این دسته از افراد است. بیشتر آنها نمی‌دانند که چطور باید پارکت چوبی یا لمینت را تمیز کرد.

در این مقاله به طور کامل تمیز کردن پارکت چوبی و لمینت را مورد بررسی قرار دادیم و شما را با انواع روش‌های مختلف آشنا کردیم. اگر همچنان درباره تمیز کردن پارکت چوبی و لمینت سؤالی دارید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط با