جشنواره بهاره فروش انواع مدل های پارکت لمینت

شما در اینجا هستید:

نگهداری از پارکت لمینت (آموزش 0 تا 100 رایگان)

نگهداری از پارکت لمینت

در چند سال اخیر استفاده از پارکت لمینت به دلیل ظاهر زیبا و شیک محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.پارکت لمینت از کفپوش های جدید و به نسبت مدرن تر است.

نگهداری از پارکت لمینت نسبتا راحت است و اگر شما بتوانید با فرایند پاکسازی پارکت آشنا شوید، می توانید تا چندین سال از پارکت منزل خود استفاده کنید.

فرقی ندارد شما یک پارکت ضد آب دارید یا بهترین پارکت دنیا؛ فرآیند پاکسازی تمامی پارکت ها یکسان است و شما به کمک جارو برقی، جارو دستی و تی می توانید پارکت منزل خود را پاکسازی کنید.

تیم آرکسان در این مطلب تصمیم دارد از صفر تا صد به صورت رایگان راه های نگهداری از پارکت لمینت را در اختیار شما قرار دهد؛ پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

نگهداری از پارکت لمینت

نحوه صحیح نگهداری از پارکت لمینت

یکی از راه های ارزان برای نگهداری از پارکت لمینت تمیز نگه داشتن کفپوش ها است. در پارکت های نسل جدید فرآیند نگهداری پارکت لمینت نسبت به کفپوش های چوبی راحت تر شده است و دلیل آن هم این است که در ساختار پارکت های نسل جدید چندین لایه قرار گرفته تا مقاومت کفپوش در برابر رطوبت بیشتر شود.

اگر شما صاحب یک خانه، رستوران یا یک شرکت هستید که کف آن با این پارکت ها ساخته شده، باید با راه های نگهداری از پارکت لمینت آشنا شوید و اگر پارکت شما آسیب دیده، می توانید از تیم آرکسان کمک بگیرید تا ما اقدام به تعمیر پارکت کنیم.

اولین مرحله صحیح برای مراقبت از پارکت و دیگر پارکت ها، پاک کردن گرد و غبار از روی کفپوش و گردگیری است؛ زیرا هر چقدر خاک یا شن بیشتر بر روی پارکت باقی بماند، نظافت و پاکسازی این غبارها مشکل تر می شود و در دراز مدت خش و خراش های بد شکلی بر روی کفپوش به وجود می آورد.

برای پاک کردن گرد و غبار، بهتر است از جاروبرقی معتبر استفاده کنید؛ در کنار جاروبرقی های معتبر یک نازل مخصوص کفپوش قرار می گیرد که شما به کمک این نازل می توانید چند روز یک بار کفپوش منزل یا شرکت خود را تمیز کنید.

اگر جارو برقی شما قدیمی است و نازل مخصوص این کفپوش ها ندارد، باید بدانید در این جاروبرقی ها دو فرچه نرم و سفت وجود دارد که شما با فرچه نرم پارکت خود را تمیز کنید.

کفپوش هایی که به درب ورودی ساختمان نزدیک تر هستند نسبت به دیگر قسمت ها بیشتر کثیف می شوند و برای نگهداری از پارکت لمینت، باید بتوانید این قسمت هم تمیز نگهدارید. برای اینکه بتوانید این قسمت را تمیز نگهدارید، می توانید یک پادری (فرش یا موکت کوچک از جنس الیاف) را در درب ورودی اصلی و در بیرون اتاق قرار دهید تا گرد و خاک به دیگر قسمت های پارکت انتقال پیدا نکند.

طریقه شستشو و نظافت کفپوش

برای مراقبت از این پارکت ها و پاکسازی گرد و غبار و… از سطوح، شما می توانید از یک تی دسته دار، یک سطل، مقداری آب و چند قطره شوینده آشپزخانه استفاده کنید.

برای شستشو و نظافت پارکت، ابتدا تا نصف سطل آب بریزید و سپس 4 تا 5 قطره از شوینده آشپزخانه را در آب اضافه کنید و آب و شوینده آشپزخانه را مخلوط کنید و تی را با این محلول خیس کنید.

مقاله پیشنهادی: پارکت چوب گیلاس

آب های اضافی تی را بگیرید تا به پارکت آسیبی وارد نشود و سپس تی را بر روی سطح لمینت بکشید تا کفپوش پاکسازی شود.

شستشو و نظافت کفپوش

چند نکته مهم وجود دارد که شما در حین پاکسازی پارکت باید به آن دقت کنید؛ در ادامه ما این نکات مهم را در اختیار شما قرار می دهیم.

1- اجتناب از شوینده های متفرقه

شما نباید از شوینده های اسیدی برای پاکسازی سطح این پارکت ها استفاده کنید؛ زیرا این شوینده ها آسیب زیادی به پارکت شما وارد می کند و شما باید از شوینده و مواد مخصوص برای تمیز کردن پارکت اجتناب کنید.

اگر تصمیم دارید با شوینده و اسپری های مخصوص لمینت سطح پارکت را تمیز کنید، باید ابتدا یک دستمال را آغشته به اسپری کنید و سپس با دستمال سطح لمینت را تمیز کنید و هیچوقت نباید مستقیم سطح لمینت را اسپری کنید.

2- استفاده از شوینده های خانگی

شما در منزل می توانید شوینده مخصوص این پارکت ها را بسازید؛ توصیه می شود از سرکه، جوش شیرین و دیگر شوینده های خانگی لمینت را پاکسازی نکنید و تنها به کمک شوینده آشپزخانه سطوح پارکت را تمیز کنید.

3- نحوه خشک کردن پارکت لمینت

هشداری که همیشه توسط شرکت های تولیدکننده این پارکت ها به مشتریان داده می شود، این است که برای مراقبت از این پارکت کفپوش ها، همیشه سطح کفپوش را خشک نگه دارید و بعد از شستشو و نظافت، سریع سطح کفپوش را خشک کنید تا لکه دار نشود.

بعد از شستشو پارکت، شما به کمک یک دستمال یا الیاف فیبری، می توانید آب اضافی را از سطوح پاک کنید و مانع لکه دار شدن پارکت شوید.

توصیه می شود از دستمال زبر برای پاکسازی کفپوش استفاده نکنید؛ زیرا زبری دستمال به پارکت شما آسیب وارد می کند.

مراقبت از پارکت لمینت در برابر اجسام سنگین

 • اجسام سنگین به سطح پارکت آسیب زیادی وارد می کنند و اگر شما به دنبال نگهداری از این پارکت ها هستید، باید به کمک راه های زیر، مانع وارد شدن آسیب به پارکت توسط اجسام سنگین شوید.
 • هر چند کفپوش های نسل جدید استحکام و مقاومت بیشتری دارد، اما شما باید زیر بوفه های سنگین، کاناپه های بزرگ، میز تلویزیون، کتابخانه، کابینت، گاز و دیگر وسایل سنگین قطعه ای موکت قرار دهید تا آسیبی به پارکت وارد نشود.
 • برای مبلمان شما می توانید از نوعی وسیله کوچک و کاربردی در زیر پایه های مبل قرار دهید که بتوانید مانع ضربه دیدن پارکت شوید.
 • آخرین نکته برای نگهداری از این پارکت ها، این است که شما نباید این اجسام سنگین را بر روی سطح پارکت بکشید و باید اجسام را بلند کنید و حرکت دهید.

جلوگیری از آسیب اشیا تیز و برنده

سقوط چاقو، میخ، ناخن پای حیوانات خانگی و دیگر وسایل تیز و برنده می تواند به سطح کفپوش آسیب وارد کند. برخی افراد برای پاک کردن آدامس، رد خون یا رنگ از سطح پارکت، از برس سیمی استفاده می کنند؛ شما باید بدانید که وسایل فلزی مانند برش سیمی بر روی سطح پارکت خراش ایجاد می کنند و نباید از این وسایل برای پاکسازی استفاده کنید.

توصیه می شود در زمان اثاث کشی مواظب باشید که اشیا سنگین روی زمین سقوط نکند؛ زیرا باعث وارد شدن آسیب به سطح لمینت می شود.

بهترین جارو برای تمیز کردن پارکت لمینت

شما به کمک جاروبرقی، طی نم دار، جارو دستی با الیاف نرم و لطیف پلی استری، می توانید پارکت منزل خود را نظافت کنید.

بهترین جارو برای تمیز کردن پارکت

اگر تصمیم دارید با جاروبرقی سطح پارکت را تمیز کنید، ابتدا پرس جاروبرقی را به داخل جمع کنید تا آسیبی به سطح پارکت منزل شما وارد نشود.

توصیه می شود هر چند روز یک بار منزل خود را پاکسازی کنید تا گرد و غبارها سریعتر پاک شوند و اگر چندین هفته سطح پارکت را پاکسازی نکنید، زمان زیادی برای نظافت منزل صرف کنید.

نکات مهم در نگهداری پارکت لمینت

در هر خانه ایرانی، یک مبل پیدا می شود و مبلمان جز وسایل مهم یک خانه است؛ اما پایه های مبل به سطح این کفپوش ها آسیب وارد می کند و شما باید پدهای مخصوص بر روی پایه های مبل قرار دهید تا مانع وارد شدن آسیب یا خش به سطح پارکت شوید.

به محض ریخته شدن ماده غذایی یا لکه بر روی کف پارکت، باید بدون معطلی به کمک پارچه های میکروفایبری سطح کفپوش را پاک کنید. توصیه می شود از پارچه های زبر برای پاکسازی استفاده نکنید.

شما قبل از نصب پارکت، باید در مورد کلاس سایش پارکت تحقیق کنید؛ به فرض مثال در مسیرهای پر تردد نباید از پارکتی که کلاس سایش پایینی دارد استفاده کنید و باید به دنبال بهترین پارکت در مکان های پر تردد باشید.

در بعضی خانه ها، گلدان های زیادی قرار می گیرد؛ توصیه می شود اگر کف گلدان سوراخ است، یک گلدان مناسب بر روی زیر گلدان قرار دهید تا آبی که به گل ها می دهید بر روی پارکت ریخته نشود.

اگر شما حیوان خانگی دارید، به جنس ظروف، آب و غذای حیوان خود هم دقت کنید و یک جای مناسب برای حیوان خانگی خود انتخاب کنید. توصیه می شود در زیر ظرف های حیوان خانگی خود پد مخصوص قرار دهید تا رطوبت غذای حیوان شما به سطح پارکت آسیب وارد نکند.

آموزش پاک کردن لکه ها از سطح پارکت لمینت

لکه های خون، آدامس، چربی و برخی دیگر از لکه ها، خیلی سخت از روی سطوح این پارکت ها پاک می شوند و برای اینکه بتوانید این لکه ها را تمیز کنید، باید ترفند های زیر را به کار ببرید. اگر شما از راه دیگری برای پاک کردن لکه های سخت استفاده کنید، ممکن است به کفپوش های شما آسیب وارد شود؛ پس توصیه می شود طبق راه های زیر لکه ها را از پارکت خود تمیز کنید.

1- لکه های چربی و یا روغن

شما به کمک یک تکه یخ می توانید لکه های چربی یا روغن را از روی سطح پارکت پاک کنید؛ در مرحله اول تکه های یخ را بر روی پارکت قرار دهید و کاری که چربی ها جمع شوند و سپس با استفاده از قاشق پلاستیکی، چربی و یا روغن را به آرامی از سطح پارکت جمع و پاک کنید.

2- لکه های خون

شما به کمک مایع شیشه شوی می توانید لکه های خون را از کفپوش لمینت حذف کنید. ابتدا مایع شیشه شوی را بر روی لکه های خون بریزید و آن را تمیز کنید سپس با یک دستمال خشک، محل را با دقت خشک کنید.

3- لکه جوهر

در مرحله اول پاک کردن لکه جوهر از روی پارکت، شما باید یک دستمال پارچه ای نرم را مقداری خیس کنید و سپس دستمال را به مواد شوینده مخصوص لمینت آغشته کنید.

بعد از انجام دادن مرحله اول، شما باید بر روی ناحیه ای که جوهر ریخته به آرامی دستمال بکشید و پارکت خود را پاک کنید.

4- آدامس برای نگهداری از پارکت لمینت

چسبیده آدامس بر روی پارکت یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای شما رخ دهد؛ در مرحله اول شما به کمک یک کارد پلاستیکی به آرامی لکه اصلی آدامس را از روی زمین بردارید و برای تمیز کردن بخش های باقی مانده آدامس از روی سطح پارکت، حوله یا دستمال پارچه ای را به آب گرم یا شوینده مخصوص لمینت آغشته کنید و سطح پارکت را به آرامی پاک کنید.

پاک کردن لکه ها از سطوح لمینت نسبتا راحت است و تنها لازم است عملیات پاکسازی را به دقت و به آرامی انجام دهید و از پارچه های زبر و خشن استفاده نکنید تا به پارکت شما آسیب وارد نشود.

در پایان

راه های نگهداری از پارکت لمینت نسبتا راحت است و تنها در حین پاکسازی باید مواظب باشید، از پارچه های زبراستفاده نکنید و چند روز یک بار پارکت را تمیز کنید.

خرید یک پارکت لمینت با کیفیت و قیمت مقرون به صرفه، دغدغه تمامی صاحبان خانه است که بتوانند تا چندین سال از این پارکت استفاده کنند. اگر شما به دنبال قیمت پارکت هستید، می توانید با پشتیبانی آرکسان تماس بگیرید تا آن ها شما را راهنمایی کنند.

آیا پارکت لمینت را می توان با سرکه تمیز کرد؟

بهتر است از واکس های مخصوص پارکت لمینت استفاده شود و این واکس ها ابتدا بر روی یک دستمال اسپری کنید و سپس با دستمال سطح را تمیز کنید.

بهترین راه پاکسازی پارکت لمینت کدام است؟

شما می توانید از تی، جاروبرقی و جارو دستی پارکت خود را پاکسازی کنید، اما باید روش پاکسازی را یاد بگیرید تا مشکلی برای پارکت شما پیش نیاید.

آیا کیفیت پارکت های آرکسان بالا است؟

اگر پارکت شما آسیب دیده، می توانید از تیم آرکسان کمک بگیرید تا اقدام به تعمیر پارکت کند؛ ما همیشه از پارکت های با کیفیت بالا برای مشتریانمان استفاده می کنیم.

اینکه شما از قیمت پارکت های شرکت ما آگاه شوید، می توانید با پشتیبانی ما تماس بگیرید.

نظرات کاربران

14 پاسخ

  1. سلام پیشنهاد ما به شما این است که از شوینده های و واکس های مخصوص پارکت استفاده کنید.

 1. ممنون از مقاله جامع و مفیدتون خیلی در تمیز کردن پارکت ها به من کمک کرد

  1. سلام خوشحالم این مقاله براتون مفید بوده است.

  1. سلام خیر، تفاوتی بین تمیز کردن کفپوش و پارکت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط با