جشنواره بهاره فروش انواع مدل های پارکت لمینت

شما در اینجا هستید:

تفاوت پارکت لمینت با پارکت

پارکت لمینت چیست

یکی از عناصر مهم که میتواند ظاهر دکوراسیون داخلی منزل را به میزان چشمگیری تغییر دهد، کفپوش است. اگر در انتخاب کفپوش دقت لازم را داشته باشید با هماهنگی بین مبلمان و نورپردازی فضای گرم و دلنشینی را خواهید داشت. برای انتخاب کفپوش گزینه های زیادی را دارید. مثلا پارکت لمینت یکی از کفپوش های محبوب این روزها برای دکوراسیون داخلی منزل است. با توجه به طرح و رنگ های متنوعی که دارد به راحتی میتوان یکی را متناسب با محیط و دکوراسیون منزل انتخاب کنید.

در مقاله آموزش تفاوت های پارکت و پارکت لمنیت ها قصد داریم پارکت لمینت، مزایا و معایب پارکت لمینت، تفاوت های پارکت لمینت بپردازیم. همچنین برای خریدی مطمئن روش های تشخیص پارکت اصلی و فیک را بررسی کنیم. برای اطلاعات کامل تا انتها همراه ما باشید.

پارکت لمینت چیست؟

پارک لمینت در دسته پارکت ها قرار میگیرد. نوعی کفپوش است که از چند لایه چوب فشرده ساخته شده است. در تولید پارکت لمینت ها بر خلاف پارکت ها، از چوب طبیعی درختان استفاده نمی شود. البته با وجود سطح خارجی که طرح و رنگ چوب دارد، بسیاری از افراد دچار اشتباه می شوند.

پارکت لمینت با توجه به ویژگی ها و مزیت هایی که دارد، جز کفپوش های محبوب است و مزایایی نسبت به پارکت ها دارد که توانسته آنها را به یکی از بهترین کفپوش ها تبدیل کند. مهمترین مزایای پارکت لمینت ها، قیمت پایین، مقاومت در برابر آب و نصب آسان است.

مقاله پیشنهادی: نگهداری از پارکت لمینت

مزایای پارکت لمینت

 1. پارکت لمینت ها به وسیله شیارهایی که به آنها کلیک گفته می شود و دور تا دور لمینت ها وجود دارد، به یکدیگر قفل می شوند و مستقیما به کف چسبانده نمی شوند.
 2. در نصب پارکت لمینت چون از چسب استفاده نمی شود، بنابراین کف اتاق بدون آسیب خواهند ماند. برای مثال اگر کف اتاقی سنگ باشد میتوانید برای مدتی پارکت لمینت نصب کنید و به هر دلیلی دوباره میتوان آنها بدون کوچکترین آسیبی به کف، جدا کرد.
 3. به دلیل فوم استفاده شده قبل از نصب، از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می کنند. در واقع عایق صدا هستند.
 4. پارکت لمینت عایق حرارت و برودت است.
 5. نسب به اجسام تیز مقاومت خوبی دارند.
 6. از سایر مصالح ساختمانی مانند سنگ و سرامیک و … مقرون به صرفه تر هستند.
 7. نصب پارکت لمینت بسیار ساده و آسان است و به مدت زمان زیادی نیاز ندارد.
 8. پارکت لمینت ها نسبت به آب و رطوبت بسیار مقاوم‌تر از پارکت های چوبی و قدیمی هستند.
 9. نیازی نیست پس از نصب پارکت لمینت های آنها لاک یا ساب بزنید و بلافاصله پس از نصب قابل استفاده می باشند.

معایب پارکت لمینت و پارکت

یکی از مهمترین معایب پارکت لمینت ها مقاومت کم آنها در برابر سیستم های گرمایشی و سرمایشی است. پارکت لمینت ها برای گرمایش از کف اصلا مناسب نیستند. در حال حاضر تولید سعی دارند با بالا بردن مقاومت گرمایی آنها، این نقص را رفع کنند. اما اکنون استفاده از پارکت لمینت ها در منازلی که از سیستم گرمایش از کف استفاده می کنند، توصیه نمی شود. درست است که پارکت لمینت ها مشکلات کمتری نسبت به سایر کفپوش ها از قبیل سروصدا، نم و رطوبت و خطر آتش سوزی دارند اما عاری از آنها هم نیستند. این کفپوش ها هم نیاز به مراقبت دارند. باید آنها واکس زد و در صورت نفوذ نم و رطوبت آنها را تمیز کرد.

سایر معایب پارکت لمینت ها

 • ایجاد درز بین لمینت ها به دلیل ضخامت های متفاوت و وزن زیاد اجسام
 • غیر قابل شست و شو
 • قابل استفاده نبودن در گرمایش از کف
 • خط و خش سریع

پارکت و پارکت لمینت چه تفاوت هایی با هم دارند؟

تفاوت پارکت لمینت با پارکت
آموزش تفاوت های پارکت لمینت با پارکت

 

 • مهمترین تفاوت پارکت و پارکت لمینت در نحوه نصب آنهاست. همانطور که گفته شد پارکت لمینت به کف اتاق چسبیده نمی شود و با کلیک هایی در کنار یکدیگر سفت می شوند. اما برای نصب پارکت ها از چسب مخصوصی استفاده می شود. اگر در نصب پارکت حرفه‌ای نباشید ممکن است با کثیف کاری همراه باشد.
 • پارکت لمینت ها در مقابل رطوبت و آب مقاومت بالایی دارند. برعکس پارکت ها به دلیل اینکه از چوب خالص تولید می شوند در برابر رطوبت بسیار حساس اند و در صورت خیس شدن متورم خواهند شد.
 • پارکت لمینت مقاوم بیشتری نسبت به پارکت های جوبی دارند. برای خانواده هایی که فرزندانشان شلوغ و پر جنب و جوش‌اند، پارکت های چوبی توصیه نمی شود. برای آسیب کمتر و عدم صرفه هزینه دوباره از پارکت لمینت باید استفاده کرد.
 • طول عمر پارکت لمینت ها از پارکت ها کمتر است. اگر از پارکت ها به درستی نگهداری شود طول عمری بین 40 تا 80 سال خواهند داشت. همچنین به دلیل طبیعی بودن پارکت به راحتی ظاهر زیبای خود را از دست نمی دهند. عمر مفید پارکت لمینت ها نهایتا 10 سال است.
 • هزینه بسیار مهم است. همانطور که گفتیم پارکت ها به دلیل استفاده از چوب طبیعی کفپوشی لوکس به شمار میروند و اختلاف قیمت چشمگیری با پارکت لمینت ها دارند. در حالی که پارکت لمینت ها هزینه پایین تری نسبت به سنگ و سرامیک هم دارند.
 • پارکت ها در صورت آسیب دیدگی قابل تعویض و تعمیر نیستند. اما پارکت لمینت ها به راحتی قابل جایگزینی هستند.
 • چون پارکت ها توسط چوب های طبیعی ساخته می شوند، طرح و رنگ های کمتری نسبت به پارکت لمینت ها دارند.
 • پارکت ها در مقابل پارکت لمینت ها زیبایی خاصی دارند و حس طبیعت را در انسان زنده می کنند. دلیل آن هم استفاده از چوب طبیعی است.
 • پارکت لمینت ها به دلیل استفاده از رزین و فشار در زمان تولید به راحتی قابل تجزیه در طبیعت نیستند ما پارکت ها به خاطر طبیعی بودن به راحتی تجزیه شده و به طبیعت برمیگردند.
 • نگهداری پارکت ها نسبت به پارکت لمینت ها سخت تر است. پارکت لمینت هابا دستمالی مرطوب تمیز می شوند اما پارکت ها باید با مواد مخصوصی محافظت شوند تا آسیب نبینند. در مقابل پارکت ها را میتوان سمباده کشید ولی لمینت ها چنین قابلیتی ندارند.

میزان مقاومت و طول عمر پارکت لمینت

کفپوش های لمینت با توجه به روکشی که دارند، دوام زیادی در برابر ضربات، خراشیدگی و … از خود نشان می دهند و همین امر سبب طول عمر بیشتر آنها نسبت به سایر کفپوش ها شده است. بنابراین اگر پارکت لمینت را به عنوان کفپوش منزل خود انتخاب کرده اید تا مدت زیادی از تعویض و صرف هزینه آسوده خواهید بود. پارکت لمینت ها انواع مختلفی از نظر جنس و مدل دارند که هر یک شامل کیفیتی متفاوت است. معیار سنجش کیفیت یک کفپوش کلاس سایش آن است. اگر کلاس سایش پارکت لمینت بالا باشد و به صورت درست و اصولی نصب شود و همچنین تولید کننده برند معتبری داشته باشد، تا سالیان زیادی پارکت لمینت بدون آسیب دیدگی و صرف هزینه قابل استفاده است. حداقل عمر مفید پارکت لمینت در حالت ایده آل چیزی حدود 10 سال است.

قیمت پارکت لمینت به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که بارها گفته شد استفاده از پارکت لمینت ها بسیار به صرفه‌تر از سایر کفپوش هاست. البته پارکت لمینت ها هم شامل قیمت های متفاوتی هستند و عوامل زیادی در آن دخیل است. پارکت لمینت ها کیفیت های مختلفی دارند بنابراین هزینه نهایی با توجه به انتخاب شما متفاوت خواهد بود.

همچنین به دلیل تنوع در طرح و رنگ ها، جنس ها، مدل و برندهای مختلف، شامل هزینه های متفاوتی خواهد شد. این موارد مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت پارکت هاست.

تشخیص پارکت اصلی و فیک

پارکت لمینت ها انواع مختلفی دارند و بدین ترتیب ممکن است با برخی محصولات قلابی و فیک در بازار روبرو باشید. اما سوال اینجاست که چگونه باید پارکت اصلی و فیک را از هم تشخیص داد؟ برای تشخیص پارکت اصلی و فیک باید ضد آب بودن آن را مشخص کنید. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد. در ادامه سه روش تشخیص پارکت اصلی و فیک را با هم بررسی می کنیم:

1- تشخیص پارکت اصلی و فیک با خش کردن

پارکت لمینت ضدآب معمولا یک لایه چرب روی روکش دارد. اگر با کشیدن ناخن روی پارکت لمینت یک لایه چرب زیر ناخن جمع شد و با آب خالی از بین نرفت، پارکت لمینت شما اصلی است. این ماده برای ضدآب شدن پارکت لمینت استفاده می شود.

2- تشخیص پارکت اصلی و فیک با تور خورشید

مواد غیر استانداردی که در پارکت لمینت ها استفاده می شوند کیفیت مناسبی ندارند و نسبت به حرارت و گرما حساس اند. اگر میخواهید پارکت اصل و فیک را تشخیص دهید، تایل پارکت لمینت را برای یکی دو روز در مقابل نور خورشید قرار دهید و نتیجه را مشاهده کنید.

در صورتی که پارکت لمینت دچار تغییر رنگ شد، غیراستاندارد و نامرغوب است.

3- تشخیص پارکت اصلی و فیک با سطل آب

یک تایل از پارکت لمینت را در سطل آب قرار داده و سریعا خارج کنید. با دیدن قطرات آب به صورت قطره های چربی روی تایل میتوان ضد آب بودن آن را تشخیص داد. حال همان تایل را به مدت 24 ساعت در آن قرار دهید و پس از خشک شدن، مجددا داخل آن قرار دهید. اگر همانند بار اول قطرات آب به صورت چربی دیده شدند، پارکت لمینت اصل است.

پیشنهادی: پارکت ضد آب

در پایان

تا این جا شما را با پارکت لمینت آشنا کردیم، چنانچه قصد خرید پارکت با پارکت لمینت را دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت و مدل های پارکت لمینت با کارشناسان آرکسان در تماس باشید.

نظرات کاربران

14 پاسخ

  1. سلام فرق آن ها در نحوه نصب، قیمت و عمرشان است.

  1. سلام میتوانید از پارکت های ضد آب خریداری کنید و تا جایی که ممکن است از شستشو خودداری کنید.

  1. سلام به عوامل زیادی بستگی دارد اما عمر مفید حدود 10 سال است.

  1. سلام برای اطمینان بیشتر میتوانید روش های دیگه که توضیح داده شده است را امتحان کنید.

  1. سلام وقت بخیر خوشحالم این مقاله براتون مفید واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط با