جشنواره بهاره فروش انواع مدل های پارکت لمینت

شما در اینجا هستید:

مواد پاک کننده پارکت (معرفی بهترین شوینده ها)

مواد پاک کننده پارکت

بهترین مواد پاک کننده پارکت چیست؟ امروزه به دلیل آپارتمانی و چند طبقه بودن بیشتر ساختمان ها معمولا از انواع پارکت و پارکت لمینت برای پوشاندن کف واحدهای استفاده می شود، که علاوه بر زیبایی باعث می شود به آسانترین شیوه نیز بتوان آن را پاک کرد. برای پاک کردن پارکت معمولا از شوینده های بسیاری استفاده می شود و در این نوشتار به معرفی چند مورد از بهترین مواد پاک کننده پارکت که در ایران در حال استفاده هستند، می پردازیم. اهمیت شستشوی پارکت این هست که با توجه به اینکه پارکت ها با رطوبت تخریب می شوند معمولا نباید به مدت طولانی در معرض آن قرار بگیرند، به همین دلیل بهترین راه برای پاک کردن پارکت ها استفاده از شوینده هایی است که علاوه بر تمیز کردن حداکثر آن نیاز به کمترین میزان آب نیز دارند. در مقاله نگهداری از پارکت لمینت (آموزش ۰ تا ۱۰۰ رایگان) به طور کامل در این باره توضیح داده ایم.

اهمیت شستشوی پارکت

پارکت ها با توجه به اینکه در کف قرار دارند بسیار سریع کثیف شده و اگر مدت زیادی تمیز نشوند نمای بسیار زشت و تهوع آوری به واحد ساختمانی می بخشند. علاوه براین ممکن است مواد غذایی زیادی مانند انواع چایی، قهوه و همچنین غذاهای دیگری روی پارکت ریخته شوند که در صورت عدم شستشو ممکن است موجب ایجاد بوی بد و یا تخریب آن شوند. به همین دلیل باید این پارکت ها به صورت هفتگی تمیز شده و برای این منظور نیز روشهای شستشوی زیادی برای آنها وجود دارد که در ادامه به توضیح بیشتر آنها خواهیم پرداخت.

روش خانگی تمیز کردن کف چوبی و پارکت خانه

معمولا خانم های خانه دار برای اینکه بتوانند کف چوبی و یا پارکت خانه را تمیز کنند از ترکیبات زیادی استفاده می کنند. مهمترین این ترکیبات شامل کلرو برخی از اسید هایی است که قدرت اسیدی پایینی دارند. برای کلر معمولا بسته به نوع لکه از غلظت های متفاوتی استفاده می شود و هر چه لکه قدیمی تر باشد معمولا غلظت آن را بالا می برند. مورد دیگر علاوه بر اسید و کلر از آب و یا مایع ظرفشویی استفاده شود. مایع ظرفشویی نیز برای پاک کردن انواع لکه های چربی کاربرد زیادی داشته و بسیار قوی بوده و معمولا در همه خانه های هم در دسترس است. البته ناگفته نماند در برخی موارد از آب نیز برای این موضوع استفاده می شود و کافیست آب را روی دستمال یا پارچه ای ریخته و می تواند موجب پاک کردن آن شود. اگر پارکت شما از جنس چوب است می توانید مقاله تمیزکردن پارکت چوبی و لمینت را مطالعه نمایید.

اسپری پاک کننده پارکت

اگر سطح پارکت ها زیاد کثیف نباشد می توان برای پاک کردن پارکت از انواع اسپری استفاده کرد. این اسپری می تواند قدرت زیادی برای پاک کردن لکه های کوچک داشته باشد.

مایع پاک کننده پارکت

منظور از مایع پاک کننده نوع دیگری از پاک کننده کارپت هست که در صورتی که یک لکه بسیار قوی در آن وجود داشته باشد می توان از آن استفاده نمود. این نوع از مایع یکی از بهترین مواد در این رابطه بوده و علاوه بر حفظ سلامت پارکت، کارهای تمیز کاری را برای شما بسیار راحت می نماید.

پاک کننده و براق کننده پارکت

بین پاک کننده و براق کننده پارکت تفاوت زیادی وجود دارد. به طور کلی پاک کننده ها مواد را پاک می کنند ولی براق کننده موجب پاک شدن کامل و همچنین از بین رفتن لکه های قدیمی بدون از بین رفتن رنگ آن می شوند.

مزایا و معایب شوینده های مخصوص پارکت

معمولا این شوینده ها دارای مزایای فراوان و همچنین معایب کمی بوده که در زیر به بررسی آنها می پردازیم .

مهمترین مزایایی شوینده های پارکت لمینت

1-لکه زدایی کامل و رفع چربی ها و لکه های باقیمانده روی پارکت لمینت

2-براق کردن سطح لمینت

3-کاهش حساسیت ها در خانه

4-طولانی شدن عمر آن

5- کاهش زمان سریعتر شدن آن

6- جلوگیری از ترک خوردن و باد کردن آنها

7-کاهش تعداد دفعات شستشو

8- کاهش باکتری های مضر بر روی کارپت

معایب شوینده های مخصوص پارکت

1- در برخی از موارد موجبات خشکی پوست و یا ایجاد حساسیت تنفسی می شوند.

2-برخی از این مواد بسیار قوی هستند و در صورت استفاده مداوم ممکن است موجبات خراب شدن کارپت بشوند .

3-جوش شیرین و یا سرکه موجب از بین رفتن کف های چوبی می شوند.

مراحل تمیز کردن کف چوبی خانه

چگونگی تمیز کردن کف چوبی خانه به این شکل است که ابتدا براساس نوع لکه و یا کثیفی کف چوبی، مایع مخصوص آن را تهیه کرد و به اندازه مناسب بر سطح مورد نظر پاشیده شده و در انتها اقدام به تمیز کردن آن نمود. البته برخی از لکه ها در عمق چوب نفوذ کرده و موجبات تخریب آن را فراهم می آورند و بر همین اساس باید از شوینده های قوی تری برای پاک سازی آن استفاده شود. برخی معمولا برخی از مواد دارای گاز و یا بوی نامطبوع بوده و موجب تنگی نفس و همچنین حساسیت های زیادی می شوند برای همین امر نیاز است از روشهای ایمن برای تمیز کردن پارکت مانند ماسک های صورت مناسب استفاده شود. وسایل لازم برای تمیز کردن پارکت چوبی شامل انواع پارچه ها، فرچه، لوازم پاک کننده، اسپری ها و .. است.

استفاده از بخارشو برای تمیز کردن پارکت

بخارشو به صورت کلی یک دستگاه پاک کننده با فشار بخار آب است. از مزایای این دستگاه این هست که موجب رطوبت زیاد روی پارکت چوبی نشده و به همین دلیل از تخریب آن جلوگیری می نماید.

چگونه پارکت را براق کنیم؟

منظور از براق کردن این است که سطح پارکت به میزان نو برسد و دیگر هیچ گونه لکه ای روی آن وجود نداشته باشد و علاوه بر آن میزان گرد و خاک جذب شده نیز به طور کامل جذب شود. برای این کار لازم است که فرد از اسپری ها و براق کننده های پارکت که در بازار وجود دارند استفاده نماید. مایع های پاک کننده نیز در این باره نقش مفیدی می توانند داشته باشند. از این براق کننده ها میتوان در تمیز کردن پارکت ضد آب و پارکت لمینت قهوه ای استفاده کرد.

آیا تمیز کردن پارکت با سرکه روش مناسبی است؟

برای پارکت های عادی اگر از سرکه استفاده شود ضمن اینکه به هیچ عنوان آن را پاک نمی کند موجب می شود که سرکه در داخل پارکت چوبی نفوذ کرده و همین امر موجبات ایجاد بوی بسیار بد در محیط شود. مورد دیگر اینکه اگر پارکت لمینت باشد با توجه به قرار دادن یک لایه اضافی روی پارکت سرکه نه تنها تاثیر ندارد بلکه موجبات تخریب بسیار زیاد آن می شود.

استفاده از بهترین واکس پارکت برای تمیز کردن

هر وقت صحبت از واکس می نماییم منظور از یک ماده چرب و رنگی می باشد که به سطوح مختلف زده شده و با زیباتر کردن آن موجبات براق شدن و همچنین تازه تر نمودن آن می شود. استفاده از بهترین واکس پارکت معمولا برای تمیزی نمی باشد بلکه باعث افزایش درخشندگی و افزایش طول عمر آن می شود.

نکات تهیه شوینده خانگی پارکت لمینت

معمولا پارکت ها بسیار حساس اند و اگر از مواد قوی و اسیدی استفاده شود ممکن است به آن آسیب برسد و خراب شود به همین دلیل لازم است که از شوینده های متوسط و ضعیف استفاده شود تا در هنگام پاک کردن از خرابی آن جلوگیری شود.

معایب استفاده از پاک کننده شیمیایی لمینت

مواد شیمیایی بر خلاف مواد طبیعی بر روی سطوح چوبی لمینت تاثیرات زیادی دارند و در دراز مدت موجبات تخریب لایه های آن می شوند. پاک کننده های شیمیایی در داخل پارکت نفوذ نموده و در باعث ایجاد تغییرات ساختار و ضعف در آنها می شوند. به همین دلیل باید تا حد امکان از پاک کننده های طبیعی و یا ترکیب پاک کننده های طبیعی و شیمیایی استفاده شود.

استفاده از چای سیاه برای پاک کردن پارکت

برای این کار لازم است سه لیتر آب خالص را در قابلمه ای ریخته و کیسه های چایی رو در آن بجوشانید. قبل از در آوردن کیسه های چایی آن‌ ها را به صورت کامل فشار داده تا تا حد خشک شدن و نم دار شوند. برای ادامه کار لازم است صبر کنیم که مایع خنک شود. وقتی مایع خنک و در حد ولرم شد با استفاده از یک پارچه در قسمت های کمتر قابل دید، اقدام به پاک کردن آن بنمایید. بعد از آن اقدام به کشیدن پارچه با نم کم روی پارکت کرده و در انتها اقدام به پاک کردن پارکت بنمایید. برای اینکار باید پارچه رو به تمام سطح کارپت کشیده و این محلول علاوه بر پاک کردن پارکت موجب پاک شدن جاهای خش دار نیز می‌شود.

طی مخصوص‌تمیز کردن پارکت

طی مخصوص‌تمیز کردن پارکت به سه نوع مویی، ‌حوله ای و پارچه ای تقسیم می شود.

برای این کار باید ابتدا طی حوله ای را برداشته و گرد و خاک روی سطح را پاک نماییم. بعد از آن کمی آن را خیس کنیم و در انتها با استفاده از رطوبت کم به صورت کامل روی سطح مورد نظر بکشید.

تمیز کردن پارکت را با طی مویی ادامه داده و در این مرحله نیاز دارید که به صورت مکرر در سطل شسته شده و در‌انتها با استفاده از طی حوله ای تمیز خشک کنید. در‌انتها نیز بگذارید با هوای اتاق خشک شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط با