دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب همانند سایر بخش‌های دکوراسیون منزل حائز اهمیت است، زیرا اتاق خواب مکانی است که افراد پس از یک روز کاری سخت و پرتنش به دنبال راحتی و استراحت در آن هستند و تقریباً یک سوم از روز خود را در آن سپری می‌کنند.

علاوه بر آن ممکن است از اتاق خواب برای مطالعه، فراغت و انجام کارهم استفاده شود. بنابراین در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب باید علاوه بر زیبایی، به جنبه کاربردی و القای حس آرامش آن دقت زیادی به عمل آورد.

 صفحه دکوراسیون اتاق خواب قصد دارد شما را با نکات مهم در رابطه با طراحی دکوراسیون اتاق خواب، عوامل تاثیرگذار در دیزان آن و همچنین طراحی دکوراسیون اتاق کودک و عروس آشنا کند.  با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب
9-meter-bedroom-decoration
دکوراسیون اتاق خواب ساده
طراحی اتاق خواب

برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب ابتدا از ایده‌ها و سلایق خود شروع کنید. این کار را می‌توانید با جستجو در سایت‌های مختلف و همچنین راهنمایی گرفتن از شرکت طراحی داخلی انجام دهید تا آنها با ارائه طرح‌های شیک و کاربردی برای دکوراسیون داخلی، شما را در این مسیر کمک کنند. 

از مهم‌ترین نکات در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب، توجه به تناسب و هماهنگی وسایل اتاق خواب است که البته این طراحی باید با دکوراسیون منزل هم سنخیت داشته باشد. در انتخاب تخت خواب حتما باید ابعاد اتاق و ارتفاع سقف را درنظر گرفت. همچنین سعی کنید وسایل اتاق خواب را با توجه به نوع سبک و طراحی دکوراسیونی که درنظر گرفته‌اید خریداری کنید.

مثلاً اگر سبک انتخابی کلاسیک است از وسایل تزئینی برجسته کاری شده، سرویس خواب و تخت‌های کلاسیک که تاج بلند دارند و پرده‌های ضخیم و مخملی استفاده کنید، اما اگر سبک مدرن را مدنظر دارید بهتر است اکسسوری‌های ساده، سرویس خواب مدرن و پرده‌های رنگ روشن و ساده را تهیه کنید. 

در دیزاین اتاق خواب باید چه فاکتورهایی را در نظر گرفت؟

در طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید فاکتورهای زیادی را در نظر گرفت و آنها را به بهترین شکل ممکن در دیزاین پیاده کرد. از مهم‌ترین این فاکتورها می‌توان به رنگ مناسب اتاق خواب، نورپردازی و تزئین و چیدمان وسایل اتاق خواب اشاره کرد:

رنگ مناسب اتاق خواب

رنگی که برای اتاق خواب انتخاب می‌شود تاثیر مستقیمی بر روحیه فرد می‌گذارد. انتخاب رنگ‌های تیره و تند حس ناخوشایند و تاثیر منفی بر زیبایی خواهد گذاشت. توصیه می‌شود از رنگ‌های ملایم و روشن که سبب انرژی بخشیدن و القای حس راحتی و آرامش به فرد می‌شود استفاده شود. رنگ‌های آبی، سفید و سبز در انتقال حس خوب و بالابردن کیفیت خواب فرد تاثیر چشمگیری دارد.

نورپردازی اتاق خواب

میزان نوری که برای اتاق خواب در نظر می‌گیرید بستگی به استفاده موردنظر از اتاق دارد. اگر قرار است در اتاق خواب به مطالعه و کار بپردازید نیاز به نور مناسب دارید. بنابراین بهتر است که در کنار چراغ خواب، چندین چراغ روشنایی با شدت نور مختلف یا لوستر هم در طراحی انتخاب کنید.

دکوراسیون، تزئین و چیدمان اتاق خواب

برای تزئین بهتر است از وسایل و اکسسوری‌های تزئینی زیاد اجتناب کرد، زیرا باعث کوچک نشان دادن فضا می‌شود. در چیدمان وسایل، توجه به سبک و رنگ فضا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از طرف دیگر در دیزاین لوازم ابتدا به سراغ وسایلی با ابعاد بزرگ بروید. مثلاً اول محل قرارگیری تخت‌خواب را مشخص کنید و سپس سایر وسایل را براساس آن چیدمان کنید. کف مناسب برای اتاق می تواند به شیک بودن فضا کمک کند برای همین مورد پیشنهاد میکنیم از پارکت لمینت های آرکسان دیدن کنید. در ادامه تصاویر متعددی از مدل‌های دکوراسیون داخلی اتاق خواب ارائه شده است که می‌توانید از آنها ایده بگیرید.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

Baby bedroom
اتاق کودک
Baby-bedroom-decoration

به دلیل اینکه کودکان اکثر وقت خود را در اتاق مشغول بازی هستند، باید به طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک توجه ویژه‌ای داشت و آن را به گونه‌ای طراحی کرد که علاوه بر تامین امنیت، موجب سرزندگی و تاثیر مثبت در روحیه کودک شود. انتخاب طرح و رنگ وسایل و نحوه چیدمان آنها باید با جنسیت و سن کودک تناسب داشته باشد.  

بهتر است در انتخاب رنگ اتاق کودک از شخصیت او وام گرفته شود. مثلاً اگر کودک بازیگوش و شیطون است برای ایجاد شخصیت و روحیه آرام در کودک، اتاق را به رنگ آبی یا سایر رنگ‌های ملایم رنگ‌آمیزی کرد، عکس این قضیه هم صادق است. همچنین می‌توانید برای لذت‌بخش کردن فضا از ریسه‌ها و چراغ خواب‌های فانتزی استفاده نمایید.

دیزاین اتاق خواب دختر

Girl's-bedroom-decoration
Adult girl bedroom decoration

از آنجایی که دخترها از روحیه حساس و لطیف‌تری برخوردار هستند، دکوراسیون اتاق خواب دخترانه هم باید به‌گونه‌ای طراحی شود که با روحیات آنها سازگار باشد. حتی کوچک ترین جزئیات ماننده طرح کمد دیواری دخترانه برای چیدمان اتاق بهتر است از وسایلی با شخصیت‌های کارتونی دخترانه محبوب مانند سرویس خواب سیندرلا، سفید برفی و غیره بهره برد.

همچنین به دلیل علاقه دخترها به رنگ صورتی پیشنهاد می‌شود که متناسب با سن آنها برای رنگ اتاق از رنگ‌های صورتی و ملایم استفاده کرد.

دیزاین اتاق خواب پسر

Boys-bedroom-decoration
دکوراسیون اتاق خواب پسرانه نوجوان

طراحی دکوراسیون اتاق پسرانه باید متناسب با روحیات و سن کودک باشد حتی انتخاب کمد دیواری پسرانه مناسب. از آنجایی که پسرها شور و هیجان بیش‌تری دارند، دیزاین وسایل و طرح و رنگ آنها هم بهتر است پرانرژی ‌و شاد باشد.

مثلاً دیوارها را با کاغذ دیواری‌های جذاب یا عکس‌های فانتزی و ورزشی تزئین کنید تا فضا برای او سرگرم‌کننده‌تر باشد. برای سرویس خواب هم می‌توانید از شخصیت‌های کارتونی پسرانه پرطرفدار مانند مرد عنکبوتی استفاده نمایید. رنگ‌های مورد علاقه و مناسب برای اتاق پسرها آبی، نارنجی و قرمز می‌باشد.

دکوراسیون اتاق خواب عروس

دکوراسیون اتاق خواب عروس
Bride-and-groom-bedroom-decoration

طراحی دکوراسیون اتاق خواب عروس باید در نهایت به ایجاد یک فضای گرم، عاشقانه و صمیمی منجر شود. از همین رو بهتر است که بین المان‌ها و عناصر مختلف اتاق خواب یک هماهنگی وجود داشته باشد.   

توصیه می‌شود از رنگ‌های جذاب و دلنشین مانند رنگ‌های سفید، آبی، طوسی و ارغوانی که جزء رنگ‌های محبوب هستند در طراحی و رنگ دکوراسیون استفاده شود، اما باز هم سلیقه عروس و داماد حرف اول را می‌زند. 

نورپردازی هم به‌گونه‌ای صورت پذیرد که علاوه بر ایجاد حس آرامش به جذابیت فضا هم بیانجامد. از طرف دیگر برای تزئین اتاق می‌توان از وسایلی که باعث القای فضای رمانتیک می‌شود مانند بادکنک، گلبرگ‌های طبیعی و … استفاده کرد.

در طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید عوامل مهمی را مورد توجه قرار داد. بنابراین برای بهره‌مندی از بهترین طراحی، پیشنهاد می‌شود از افراد متخصص درزمینه طراحی دکوراسیون داخلی کمک بگیرید. شرکت طراحی داخلی ضمن در نظرگرفتن سلایق و ایده‌های شما، یک دکوراسیون داخلی اتاق خواب شیک و منحصر به فرد برایتان به ارمغان خواهد آورد.

سوالات دکوراسیون اتاق خواب

اگر نمیدانید چه طرح دکوری مناسب اتاق خوابتان است می توانید برای مشاوره رایگان با شماره ۰۹۱۲۵۵۵۵۱۴۴  تماس بگیرید