طراحی عمارت

این روز‌ها با این‌که عمارت‌ها هنوز هم اصالت خود را به شکل گذشته حفظ کرده‌اند اما برخلاف آن دیگر پای اشراف زادگی به میان نیست و هر کسی هرجا بخواهد می‌تواند عمارتی را بنا کرده و آن را طراحی کند. همان‌طور که می‌دانید هر ساختمانی عمارت نمی‌شود و ساخت عمارت نیازمند طراحی و سبک خاصی از معماری مخصوص به خود است که با خودش حاله‌ای از شکوه را حمل می‌کند. از این روی است که معماری و طراحی عمارت نقش بسزایی را در نشان دادن جلوه‌های آن ایفا می‌کند. 

به همین دلیل است که معماران و کارفرمایان در معماری آن طراحی داخلی عمارت را جدی می‌گیرند و به شکل اختصاصی و بر اساس اصول طراحی به آن می‌پردازند. اما طراحی عمارت بسته به سلیقه و سبک مورد پسند شما متفاوت است. می‌تواند کلاسیک، مدرن یا هر سبک دیگری را در دنیای امروز دنبال کند. 

لذا در این مقاله قصد داریم جنبه‌های بسیاری از نقش طراحی داخلی عمارت را در اختیار مخاطبان قرار دهیم تا بتوانند با داشتن آگاهی در این زمینه انتخابی مناسب داشته و به پیشرفت کارشان کمک کنند.

اصول طراحی عمارت چیست؟

عمارت
Mansion design1
Mansion design

طراحی داخلی عمارت بدون پیروی از اصول و استاندارد‌های مخصوص آن میسر نمی‌شود و نیازمند رعایت کردن نکاتی است.  مانند ارتفاع، چون داشتن ارتفاع یکی از مشخصه‌های عمارت است لذا طراحی برخی قسمت‌های آن مانند دیوار‌ها، پرده‌ها، آینه‌کاری و حتی چیدمان مبل‌ها با توجه به میزان ارتفاع آن انتخاب می‌شود. 

نکته بعدی رنگ‌ است فضای عمارت بزرگ است و همین مسئله باعث می‌شود که رعایت برخی از رنگ‌بندی‌ها در آن الزامی باشد. و به‌ دلیل خاصیت عمارت و نوع معماری آن استفاده از برخی دیگر از رنگ‌ها در آن جلوه کار را از بین می‌برد و سبک آن را برهم می‌زند. مثلا به همان اندازه که استفاده از رنگ‌های خنثی مثل سفید، کرم، خاکستری، متالیک حتی طلایی عمارت شما را عمارت می‌کند رنگ‌های تیره و تند آن جذابیت آن را از بین می‌برد. 

اگر می‌خواهید عمارت شما توی ذوق نزند از فضا‌های جانبی مثل سرویس بهداشتی، اتاق، آشپزخانه کثیف و غافل نشوید.

حال مگر می‌شود عمارت باشد و دارای پلکان وسط نباشد؟ بخش بزرگی از ابهت و جلال عمارت در پلکان‌هایش نهفته است. اما چه کنیم که این پلکان‌ها سهم خود را در طراحی بردارند؟ نوع مارپیچ یا ساده بودن آن و جنس کف پله‌ها در طراحی آن بسیار مهم است. 

در آخر نورپردازی عمارت را جدی بگیرید. اگر می‌خواهید که زیبایی عمارت تان در شب چند برابر شود یک نور پردازی حرفه‌ای کار را تمام می‌کند.

سبک های مختلف طراحی عمارت چیست؟

طراحی عمارت مدرن
سبک طراحی عمارت

در گذشته عمارت را با سبک کلاسیک به یاد می‌آوردیم اما امروزه با پیشرفت بشر در نوآوری و راه یافتن سبک‌های جدید به طراحی داخلی عمارت، طراحی آن بسته به نوع سلیقه افراد متفاوت و تخصصی‌تر می‌شود. 

اما بجز سبک کلاسیک چه سبک‌های دیگری می‌تواند در زیبایی و جلوه‌ عمارت تاثیر گذار باشد؟ 

اگر سری به طراحی داخلی عمارت در کشور‌های اروپایی بزنید، احتمالا سقف‌های شیروانی به چشم‌تان می‌خورد. در ورودی یا روی ستون‌ها نماد‌های خاصی با استفاده از متریال مختلف کار شده که طراحی آن را به سبک و سیاق خود در می‌آورد. 

بجز سبک کلاسیک، سبک‌های مدرن می‌توانند در طراحی دکوراسیون عمارت حرفی برای گفتن داشته باشند. مثلا سبک مینیمال با داشتن رنگ‌های خنثی و مبلمان و نورپردازی به سبک ساده می‌تواند در یک عمارت بدرخشد. و همچنین سبک‌های خاورمیانه‌ای هم از جمله طرح‌هایی است که احتمالا شرقی‌ها می‌پسندند.

طراحی عمارت کلاسیک

طراحی عمارت کلاسیک یکی از متداول‌ترین سبک‌هایی است که در عمارت‌ها به کار می‌رود. به این معنی که وقتی می‌گوییم کلاسیک منظورمان یک فضایی است که حس و حالت خاطرات و گذشته را زنده‌ کند و این حالت در بخش‌های مختلف عمارت مانند محوطه، جزئیات داخل آن، نمای ورودی و کلی ساختمان و به کار می‌رود. 

مثلا ساخت حوضچه‌های کوچک در حیاط یا قراردادن گلدان‌های مختلف، استفاده از طرح‌های چوبی و نقاشی‌ها و تابلوهای قدیمی و نوستالژیک نمونه‌های بارزی از بیان سبک‌ کلاسیک هستند.

طراحی عمارت مدرن

با وجود آن که طراحی عمارت معمولا به سبک‌های کلاسیک است و کم پیش می‌آید که کسی برای عمارت از سبک‌های مدرن استقبال کند با این‌ حال طرح‌هایی که ترکیبی از مدرنیته و کلاسیک است جای خود را در میان سبک‌ها باز کرده‌است. 

بنابراین تصور کنید که بخش‌های عمارت مثل استخر، محوطه‌سازی، نما، ستون‌ها و پله‌ها و خلاصه اجزای آن به سبک مدرن طراحی شود. فرض کنید که اشکال هندسی را در طراحی مدرن یک عمارت به کار ببرید. می‌تواند یک فضای شاد و پر نشاط را به نمایش گذارد. 

یکی از جلوه‌های سبک مدرن استفاده از تکنولوژی در آن است. که می‌توان از آن به موارد زیر اشاره کرد. 

استفاده از سیستم‌های هوشمند برای کنترل دما و تهویه هوای ساختمان، همچنین می‌توان نورپردازی را به شیوه‌ای هوشمندانه به کار برد که هم باعث زیبایی و هم صرفه‌جویی در انرژی می‌شود.

چگونه بهترین طراحی عمارت را داشته باشیم؟

چگونه بهترین طراحی عمارت را داشته باشیم؟
The best mansion1

امروزه با توجه به تفاوت‌ها و تنوع‌ بسیاری که در اجزا و مصالح به وجود آمده دیگر برای هماهنگ کردن و طراحی فضا‌های بزرگ و لوکسی مانند عمارت استفاده از طراحی داخلی عمارت امری است بدیهی. چرا که این طراحان هستند که می‌دانند هر کدام از اجزای محیط چگونه و با چه اصول و استاندارد‌هایی قرار بگیرد که بهترین جلوه و بیشترین کاربری را داشته باشد. 

بنابراین یکی از راه‌هایی که به شما در داشتن بهترین طراحی دکوراسیون عمارت کمک می‌کند این است که طراحی ساختمان خود را به طراحان بسپارید تا خیالتان از بابت چیدمان اصولی استفاده درست از فضا و هماهنگی قسمت‌های مختلف آن به نحوه‌ای که بیشترین جلوه را داشته باشد راحت باشد.

اگر شما هم مایل‌اید طراحی دکوراسیون عمارت خود به افراد متخصص بسپارید در اینجا ما با داشتن تیم حرفه‌ای در زمینه‌ی طراحی عمارت صمیمانه در خدمت‌گذاری شما حاضریم. در صورت تمایل با ما تماس بگیرید.