برای مشاوره و راهنمایی بهتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

قرنیز چوبی

قرنیز چوبی

قرنیز چوبی چیست؟ قرنیز چوبی در چه فضایی بیشتر کاربرد دارد؟ قرنیز چوبی چه معایب و مزایایی دارد؟ در ادامه این مطلب به این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

برای تغییرات کوچک و بسیار مؤثر در فضای داخلی ساختمان استفاده از قرنیز بسیار حائز اهمیت است. قرنیز چوبی یکی از پرطرف‌دارترین و محبوب‌ترین قرنیزها بوده که با آن می‌توان زیبایی خاصی به فضای اطراف دیوارها داد. در این نوع قرنیز تنوع زیادی وجود دارد که همین باعث محبوبیت آن شده و با هر رنگی هماهنگ می‌شود.

قرنیزها باتوجه‌به جنسی که دارند توسط میخ، پیچ و رول‌پلاک، چسب، ملاط و ماسه به دیوار اتصال پیدا می‌کنند. پس باید با یک انتخاب هوشمندانه و مناسب بتوانید فضای داخلی منزل خود را به زیبایی تزئین کنید. در ادامه قرنیز چوبی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

قرنیز چوبی چیست؟

قرنیز چوبی با طرح‌های متنوع و در ابعاد مختلف به دکوراسیون منزل شما زیبایی خاصی می‌بخشد. یکی از کاربردهای اصلی قرنیز برای جلوگیری از آسیب و کثیف شدن دیوار در قسمت‌های پایین به کار برده می‌شود. با قرنیز کاری دورتادور دیوار از آسیب‌های مبلمان، کمد، میز و سایر لوازم روی دیوار جلوگیری خواهید کرد. قرنیز با موادی که ساخته می‌شود در انواع مختلفی موجود است.

قرنیز را باید باتوجه‌به نوع کف‌پوش و دکوراسیونی که در منزل می‌خواهید استفاده کنید انتخاب کرده تا جلوه زیبایی داشته باشد. قرنیز چوبی در کنار کف‌پوش چوبی و پارکت فضای داخلی را بسیار جذاب نشان می‌دهد.

کاربردهای قرنیز چوبی

قرنیز چوبی در کنار کف‌پوش پارکت و مرمر به فضای داخلی منزل گرما و ظرافت می‌بخشد. این قرنیز با دیوار، کف و سقف روشن بیشتر جلوه‌گر خواهد بود. با استفاده از قرنیز چوبی که روی آن کار شده جزئیات بیشتری را می‌توانید به فضای ساختمان خود انتقال دهید. این نوع کار بیشتر برای اماکن سنتی و زینتی کاربرد دارد.

1-عبور کابل‌ها و سیم‌ها:

به‌غیراز قرنیزهای سنگی و سرامیکی دیگر قرنیزها پس از نصب یک فضای خالی در پشت دارند که به فضای پاشنه‌ای می‌گویند و برای عبور دادن کابل‌ها و سیم‌ها کاربرد دارد.

2- به‌عنوان محافظ در برابر صدمات فیزیکی:

یکی از حساس‌ترین قسمت‌های دیوار قسمت پایینی آن است که در برابر آسیب‌های ناشی از برخورد اشیا دچار صدمه می‌شود. برخورد اثاثیه، جاروبرقی، لوازم بازی کودکان، کمد، مبلمان و سایر وسایل به دیوار ممکن است باعث آسیب رساندن به آن شود. با استفاده از قرنیز چوبی می‌توانید میزان این آسیب‌ها را کاهش دهید.

3- مخفی کردن درز انبساط:

پارکت‌های لمینت به دلیل تغییرات دما دچار انبساط و انقباض می‌شوند که برای جلوگیری از آسیب فاصله کمی را دورتادور دیوار هنگام نصب جا می‌گذارند که به آن درز انبساط می‌گویند. برای پوشش این فضا بهترین کار نصب قرنیز چوبی است.

قرنیز چوبی از چوب درختان مختلف ساخته می‌شود که شامل درختانی مانند: بلوط، گیلاس، کاج و گردو است. برای اینکه طول عمر این قرنیزها افزایش پیدا کندروی آنها را با مواد شیمیایی و یا رزین می‌پوشانند. پس در هنگام خرید قرنیز چوبی به این نکته توجه داشته باشید که این نوع قرنیزها قیمت بالاتری نسبت به قرنیز MDF دارند. معایبی که این نوع قرنیز دارد آسیب رساندن به طبیعت، حساسیت بالا در برابر رطوبت و احتمال خوردگی توسط حشرات است.

سوالات متدوال قرنیز چوبی