اهمیت و اصول طراحی محیط اداری

محیط اداری، فضایی است که افراد شاغل بعد از خانه، بیشترین زمان خود را در آنجا می‌گذرانند. دکوراسیون اداری علاوه بر افزودن جذابیت ظاهری، موجب تاثیر مثبت بر کارایی و عملکرد کارمندان و حتی مدیر اداره نیز می‌شود. اداره کردن محیط کاری چندان راحت نیست و اصول و نکات خاصی دارد. وظیفه مدیر اداره، تامین محیطی مناسب و آرامش‌بخش است؛ بنابراین اهمیت طراحی مناسب محیط اداری در این وضعیت چندین برابر می‌شود.

کارمندان و حتی مدیر مجموعه و اداره به محیطی نیاز دارند که روح و ذهنشان در آسایش باشد و بدون هیچ‌گونه دغدغه‌ای به کار خود بپردازند. این کار علاوه بر ایجاد آرامش در محیط کاری، باعث پیشرفت و ترقی شما نیز خواهد شد. حال که به اهمیت طراحی محیط اداری پی بردید، در ادامه به اصول و نکات مهم در طراحی محیط کاری خواهیم پرداخت.

اصول و نکات طلایی در طراحی محیط اداری

همان طور که در قسمت پیشین اشاره شد، طراحی محیط اداری و طراحی کارخانه رابطه مستقیمی با کارایی و عملکرد کارکنان اداره دارد و هرچقدر در طراحی محیط اداری اصولی پیش بروید، به همان میزان شاهد پیشرفت و ترقی در کار خود خواهید بود. این یک اصل روانشناسی است که محیط اداری تاثیر زیادی بر آرامش کارمندان مجموعه دارد. در ادامه مواردی مهم در طراحی محیط اداری را بررسی می‌کنیم: 

  • انتخاب رنگ در طراحی محیط اداری

اولین و مهم‌ترین گام در طراحی محیط اداری، انتخاب رنگ مناسب است. شاید این مسئله در ظاهر از اهمیت چندانی برخوردار نباشد؛ اما گاهی رنگ‌ها در محیط کاری باعث می‌شوند کارمندان با انرژی بیشتری به مسئولیت‌های خود بپردازند. در اولین قدم برای انتخاب رنگ محیط، بهتر است به لوگو و نشان شرکت دقت کنید و رنگ محیط را مطابق با رنگ‌های به کار رفته در طراحی لوگو برگزینید. از نظر روانشناسی، هر رنگ تاثیری بر ذهن دارد؛ برای مثال رنگ‌های سبز و آبی در حوزه خلاقیت و ایده‌پردازی بسیار تاثیرگذار هستند.

  • انتخاب مبلمان در طراحی محیط اداری

وقتی نوبت به انتخاب مبلمان اداره می‌رسد، باید به نکاتی از جمله رنگ، قیمت و راحتی آن توجه کنید. هرکدام از این عوامل تاثیر خاصی بر عملکرد افراد در محیط کاری دارند. با توجه به بازخورد کارکنان، مشخص شد که اکثر کارکنان و کارمندان هنگام نشستن بر روی مبلمان مدور احساس همکاری بیشتری می‌کنند و حین نشستن بر روی مبلمان زاویه‌دار، حس همکاری و خلاقیت آن‌ها سرکوب می‌شود. در انتخاب مبلمان اداری حتما نظر کارمندان را ترتیب اثر دهید و آسایش آنان را مدنظر قرار دهید.

  • سیستم گرمایشی و سرمایشی در طراحی محیط اداری

بهتر است هنگام طراحی محیط اداری، سیستم گرمایشی و سرمایشی نیز تعبیه شود تا در فصل‌های گرم سال، کارکنان از گرمای محیط کلافه نشوند و در روند انجام کار آن‌ها خللی وارد نشود. همین طور در فصل‌های سرد سال نیز از سرمای محیط رنج نبرند و با خیال راحت، مسئولیت‌های خود را به انجام برسانند.

  • نورپردازی مناسب در طراحی محیط اداری

به نورپردازی مناسب در اداره نیز توجه کنید. اگر فضای کاری تاریک و کسل کننده باشد، موجب کم کاری و کسل شدن کارمندان خواهد شد؛ پس از لزوم نورپردازی مناسب در طراحی محیط اداری غافل نشوید.

به کار بردن ایده‌های جذاب در طراحی محیط اداری

شما می‌توانید برای افزایش جذابیت محیط اداری از محصولات دکوراتیو نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید اگر عناصر دکوراتیو خیلی کوچک و مختصر باشند تاثیر آنچنانی بر محیط اداری نخواهند داشت و اگر بیش از حد از آن‌ها استفاده شود، باعث شلوغ دیده شدن و بی‌نظمی محیط خواهد شد. پس در این مورد نیز اعتدال را رعایت کنید. شما می‌توانید با به کار بردن گل و گیاه در محیط کاری، انرژی مثبت را به کارکنان انتقال دهید. استفاده از تابلوهای مفهومی نیز در زیباسازی محیط اداری چندان بی‌تاثیر نیست.

طراحی محیط اداری؛ ترقی و پیشرفت در عملکرد

مزیت دکوراسیون اداری
تاثیر طراحی محل کار

همان طور که گفته شد، بهتر است در طراحی محیط اداری بر اصول روانشناسی از جمله‌ رنگ‌ها توجه کرد؛ زیرا هرکدام از آن‌ها تاثیر خاصی بر ذهنیت شما و کارکنان اداره خواهند داشت. همچنین اعتدال دما نیز با عملکرد خوب یا بد شما در محیط کار رابطه مستقیم دارد. بهتر است در طراحی محیط اداری و طراحی مدرسه به نظر و علایق کارمندان مجموعه نیز احترام بگذارید تا هم حس خوبی به آن‌ها منتقل کنید و هم شاهد پیشرفت در عملکرد کارکنان اداره باشید.