جشنواره بهاره فروش انواع مدل های پارکت لمینت

شما در اینجا هستید:

رنگ کابینت آشپزخانه

رنگ کابینت آشپزخانه

طبق نظر طراحان دکوراسیون داخلی، آشپزخانه قلب خانه است، پس در طراحی لوازم و انتخاب رنگ آن‌ ها باید بسیار دقت کرد. فضا و دکوراسیون آشپزخانه باید به گونه ای باشد تا افراد خانواده در آن احساس خوبی داشته باشند. شاید بپرسید چرا دکوراسیون و رنگ کابینت آشپزخانه مهم است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که معمولا افراد برای خوردن صبحانه، به اولین جایی که مراجعه می کنند آشپزخانه است. به عبارتی بیشتر افراد روز خود را در آشپزخانه شروع می کنند. پس اگر دکوراسیون و رنگ کابینت های آشپزخانه، کدر و خسته کننده باشد، افرادی که اول روز به این مکان پا می گذارند، ممکن است دچار دلزدگی شون و تا آخر شب، از نظر ذهنی آشفته باشند.

 کابینت آشپزخانه

با توجه به اهمیت دکوراسیون و رنگ کابینت آشپزخانه در ادامه این مطلب قصد داریم درباره اصول مهم هنگام انتخاب رنگ کابینت و تاثیراتی که هر رنگ بر روی محیط آشپزخانه دارد صحبت نماییم.

نکات مهم هنگام انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مکان هایی است، که تمام افراد خانه در آن رفت و آمد دارند، و کارهایی مثل پخت غذا، شستن ظروف و سرو غذا در آن انجام می شود. افراد یک خدنه معمولا ساعت های طولانی را در آشپزخانه سپری می کند، پس رنگ و دکوراسیون آشپزخانه می تواند در روحیه افراد خانه  تاثیرگذار باشد.

نکات مهم هنگام انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

به عبارتی محیط و دکوراسیون آشپزخانه باید برای تمامی افرادی که در خانه زندگی می کنند، دوست داشتنی باشد. رنگ کابینت تاثیر زیادی بر این قضیه دارد، به همین دلیل می خواهیم 3 نکته اصلی که هنگام انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه باید به آن دقت کرد را بررسی کنیم:

متراژ و اندازه آشپزخانه

شاید خیلی از افراد هنگامی که می خواهند رنگ کابینت جدید منزل خود را انتخاب کنند، به چنین نکته‌ ای توجه نکنند. مثلا انتخاب رنگ های تیره، برای آشپزخانه های کوچک؛ باعث دلگیری، شلوغ به نظر رسیدن و تاریک شدن آشپزخانه می شود. برای آشپزخانه های با متراژ کم بهتر است، از رنگ های روشن استفاده شود، تا انعکاس نور بهتر باشد و آشپزخانه دلباز به نظر برسد.

متراژ و اندازه آشپزخانه

رنگ مورد علاقه

رنگ ها در روحیه و خلق و خوی افراد تاثیر می گذارند و هر کسی معمولا به یک سری رنگ ها علاقه دارد و با آن آرامش می گیرد. انتخاب رنگ برای کابینت ها، طبق علاقه و سلیقه افراد خانواده، یکی دیگر از نکات مهمی است که باید به آن توجه کرد. دلیل این مسئله رفت و آمد تمام افراد به این مکان یا بهتر است بگوییم، تمام افراد خانه به قلب خانه رفت و آمد دارند.

هماهنگی با پس زمینه

برای زیبایی هر چه بیشتر دکوراسیون آشپزخانه، باید رنگ کابینت ها، هماهنگ با سایر اجزای دکوراسیون آشپزخانه انتخاب شود. رنگ کابینت ها باید با کفپوش، کاغذ دیواری، کاشی و سرامیک های آشپزخانه هماهنگ باشد.

تاثیر انواع رنگ کابینت آشپزخانه در دکوراسیون

رنگ ها دارای دسته بندی های مختلف مثل رنگ های سرد، گرم، خنثی، روشن و تیره هستند. هر کدام از این دسته ها طبق اصول روانشناسی رنگ ها، تاثیرات متفاوتی دارند. به عبارتی از نظر روانشناسی، رنگ ها در یک فرد می توانند باعث آرامش، اضطراب، بی اشتهایی، نشاط و یا هر احساس دیگری شوند.

رنگ‌های خنثی

منظور از رنگ های خنثی، رنگ هایی هستند که با سایر رنگ های به آسانی هماهنگ می شوند. رنگ خاکستری یا طوسی از جمله رنگ هایی هستند که به آسانی با تمام رنگ ها هماهنگ می شوند و هارمونی جذابی تولید می کنند. علاوه بر مسائل ظاهری، رنگ های خنثی باعث آرامش و راحتی افراد می شود. معمولا رنگ های خنثی از جمله رنگ های همیشه ترند هستند یا به عبارتی از مد نمی افتند.

رنگ‌های گرم

به رنگ هایی مثل قرمز و نارنجی، رنگ های گرم گفته می شود، رنگ های خاص دارای خاصیت نشاط آوری و انرژی بخشی هستند. قطعا زمانی که رنگ کابینت آشپزخانه خود را، به رنگ قرمز یا نارنجی انتخاب کنید، فضای آشپزخانه شما بسیار صمیمی و نشاط آور می شود.

رنگ‌های سرد

رنگ‌های سرد یا همان تناژ رنگ‌های روشن، باعث آرامش ذهنی افراد می شوند. علاوه بر حس آرامش، رنگ های سرد، موجب کم شدن اشتها می شوند. رنگ های سرد مناسب افرادی که می خواهند، رژیم بگیرند و به وزن ایده آل خود برسند. البته استفاده از رنگ های سرد به تنهایی ممکن است، سبب افسردگی شود، پس بهترین راهکار این است که با رنگ های خنثی یا گرم به صورت محدود ترکیب شوند.

رنگ‌های طرح چوب

رنگ‌های طرح چوبی یا همان قهوه ای چوب یکی از رنگ های بسیار پرطرفدار، برای رنگ کابینت آشپزخانه هستند. معمولا این نوع رنگ دارای طیف رنگی بسیار متنوعی است و به عبارتی همیشه ترند است. برای ایجاد یک فضا زیبا و دلنشین در آشپزخانه هایی با رنگ طرح چوب، بهتر است از گیاهان خانگی استفاده کرد.

رنگ‌های طرح چوب

ایده ترکیب رنگ برای کابینت

تاکنون در مورد اهمیت رنگ دکوراسیون و کابینت ها صحبت کردیم، حال در این بخش می خواهیم چندین ترکیب رنگی که با یکدیگر هارمونی زیبایی ایجاد می کنند را معرفی نماییم.

 • ●        سفید و سبز
 • سفید و خاکستری
 • سفید و لاجوردی
 • سفید و سرمه ای
 • آبی و خاکستری
 • صورتی و سفید
 • صورتی و خاکستری
 • سفید و مشکی
 • سبز و قرمز
 • مشکی و طلایی
 • کرم و مشکی
 • سفید و رنگ چوب
 • سفید و قرمز

سخن پایانی

آشپزخانه که به عنوان قلب خانه معرفی می شود، یکی از مکان هایی است که تمام افراد خانه در آن رفت و آمد دارند. به عبارتی آشپزخانه مکانی است که در آن فعالیت های مختلف، مثل پختن غذا، ظرف شستن و خوردن غذا در آن انجام می‌شود. طبیعتا در رنگ و دکوراسیون چنین محیطی باید حسابی وسواس به خرج داد، چون معمولا هر فرد ساعت‌های طولانی از روز خود را در آشپزخانه سپری می‌ کند.

رنگ ها طبق گفته کارشناسان، هر کدام دارای یک ویژگی خاص هستند و می توانند بر ذهن، آرامش و نشاط یک فرد تاثیرگذار باشند. طبیعتا هنگام انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه باید علاقه، سلیقه، آرامش و نشاط کل خانواده را در نظر گرفت.

چنانچه هنوز در انتخاب رنگ کابینت جدید منزل خود تردید دارید، می‌ توانید از کارشناسان آرکسان کمک بگیرید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط با