اهمیت نورپردازی آشپزخانه و تاثیر آن بر دکوراسیون

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه و در واقع قلب خانه است از این رو دکوراسیون آشپزخانه امری ضروری است. این مکان، فضایی برای دور هم جمع شدن خانواده و خوردن غذاهای خوشمزه و لذیذ است. البته امروزه آشپزخانه تنها به عنوان مکانی برای خوردن غذا نیستند؛ بلکه به عنوان مکانی برای استراحت بعد از کار، آرام گرفتن، انجام تکالیف مدرسه و برخی از کارهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

استفاده از نورپردازی مناسب در طراحی دکوراسیون داخلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. استفاده از یک نورپردازی مناسب و حرفه‌ای باعث می‌شود آشپزخانه شما زیباتر و دلچسب‌تر شده و در آن احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشید. در ادامه به بررسی اهمیت نورپردازی آشپزخانه و ایده‌های جالب برای این کار خواهیم پرداخت. 

اهمیت نورپردازی آشپزخانه

امروزه اهمیت نورپردازی در دکوراسیون و به خصوص در آشپزخانه بر کسی پوشیده نیست. یک نورپردازی مناسب و درست، محیطی گرم و صمیمی را ایجاد می‌کند تا از غذایی که می‌خورید نهایت لذت را ببرید. همچنین یک نورپردازی مناسب باعث می‌شود فضای آشپزخانه شما بزرگتر به نظر رسیده و دلبازتر دیده شود. در ادامه به چند مورد از اهمیت نورپردازی آشپزخانه اشاره خواهیم کرد.

 • ایجاد محیطی گرم و لذت بخش برای سرو غذا 
 • دلبازتر شدن آشپزخانه و بزرگ‌تر به نظر رسیدن آن 
 • زیباتر شدن فضای آشپزخانه 
 • لذت بخش شدن کار در محیط آشپزخانه

ایده‌هایی جذاب برای نورپردازی آشپزخانه

برای داشتن یک آشپزخانه شیک و مدرن باید به نورپردازی آن توجه ویژه‌‍ای داشته باشید. یکی از ایده‌های جذاب برای نورپردازی آشپزخانه، نورپردازی موردی است. وجود نور و روشنایی در کابینت‌ها، کشوها، کانتر آشپزخانه و سینک ظرفشویی یکی از موارد ضروری است. در ادامه به برخی از این نورپردازی‌ها اشاره خواهیم کرد. 

 • نورپردازی داخل کابینت آشپزخانه 

کابینت‌ها در آشپزخانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. برای نورپردازی داخل کابینت بهتر است از چراغ‌های مخصوصی در داخل و زیر کابینت‌ها استفاده کنید. روشنایی داخل کابینت را می‌توان با استفاده از ریسه‌های ال ای دی تامین کرد. همچنین برای تامین نور کابینت‌هایی که دارای درب شیشه‌ای هستند، می‌توانید از چراغ‌های مناسبی استفاده کنید. 

 • نورپردازی کانتر آشپزخانه 

قسمت کانتر در آشپزخانه برای انجام بیشتر کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کانتر درست روی کابینت قرار دارد و می‌توان برای نورپردازی آن از چراغ‌های زیر کابینتی استفاده کرد. 

 • نورپردازی داخل کشوهای آشپزخانه 

برای این که داخل کشوها روشن‌تر شود و راحت‌تر بتوانید داخل آن را ببینید، بهتر است از چراغ‌هایی استفاده کنید که با باز شدن کشوها روشن و با بسته شدن آن‌ها خاموش می‌شوند. 

 • نورپردازی بالای سینک ظرفشویی 

یکی دیگر از قسمت‌ها مهم آشپزخانه، سینک ظرفشویی آن است. برای نورپردازی این قسمت، بهتر است چراغ‌های مناسبی را بالای سینک ظرفشویی آویزان کنید. 

 • نورپردازی قسمت بالای کابینت 

برای داشتن یک نورپردازی عمومی و در عین حال دکوراتیو، می‌توانید از منابع روشنایی در بالای کابینت استفاده کنید. این نوع نورپردازی جلوه بسیار زیبایی به آشپزخانه شما خواهد داد. 

 • نورپردازی آشپزخانه در قسمت جزیره

برای داشتن یک نورپردازی مناسب در قسمت جزیره آشپزخانه، می‌توانید از نورهای پایین تاب استفاده کنید. استفاده از آویزهای نوری زیبا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای نورپردازی آشپزخانه شما باشد. 

 • استفاده از نور نقطه‌ای 

یکی دیگر از منابع نور برای نورپردازی آشپزخانه، استفاده از نورپردازی نقطه‌ای است. استفاده از این نورها در جاهای مناسب می‌تواند زیبایی آشپزخانه شما را چند برابر کرده و جلوه‌ای خاص به آن بدهد.

بهترین نورپردازی اشپزخانه
ایده برای روشنایی اشپزخانه

اصول نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه باید به صورت اصولی و درست انجام بگیرد تا بتوانید محیطی جاب و دلنشین را در آشپزخانه خود تجربه کنید. استفاده از نورهای مخفی در قسمت‌های مختلف آشپزخانه می‌تواند محیط آشپزخانه شما را بسیار دلچسب‌تر کند. 

برای نورپردازی آشپزخانه خود می‌توانید از دو مدل نورپردازی آشپزخانه عمومی و تاکیدی استفاده کنید. نورپردازی عمومی یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای ایجاد نورپردازی مناسب در آشپزخانه است. در این روش شما می‌توانید با استفاده از نصب لوسترها و چراغ‌های آویزان در قسمت مرکزی آشپزخانه، نورپردازی را انجام دهید. 

دومین نوع نورپردازی، نورپردازی تاکیدی است. این نوع نورپردازی در مکان‌های خاص و مناسب در آشپزخانه، مانند سینک، آشپزخانه، اپن، اجاق گاز و برخی از جاهای دیگر انجام شده و بیشتر در شب مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، کابینت‌ها یکی از اجزای مهم در آشپزخانه هستند که باید نورپردازی مناسبی داشته باشند. برای نورپردزی این قسمت می‌توانید از نورهای هالوژنی استفاده کنید.

نورپردازی آشپزخانه؛ روشی برای افزایش بهره‌وری

نورپردازی مناسب آشپزخانه یکی از اصول مهم و ضروری در طراحی مدرن آشپزخانه است. در صورتی که این کار به درستی و با شیوه صحیح انجام نشود، می‌تواند زیبایی آشپزخانه شما را تحت الشعاع قرار دهد. امروزه نورپردازی یکی از اصولی است که بر طبق اصول فنی و مهندسی انجام شده و باعث افزایش بهره‌وری و کارایی و کاهش مصرف انرژی می‌شود.