دکوراسیون فرش آشپزخانه

به قول قدیمی‌ها، آشپزخانه قلب خانه و از مهم‌ترین بخش‌های هر منزلی است. آشپزخانه محلی است که اعضای خانواده را دور هم جمع می‌کند و غذا در این بخش از خانه سرو می‌شود.دکوراسیون آشپزخانه نیز از عوامل مهم در زیبایی آن است و با تغییراتی اندک می‌توانید به آشپزخانه روح ببخشید.این روح بخشیدن موجب می‌شود هنگام آشپزی یا شیرینی‌پزی با علاقه بیشتری به کار خود ادامه دهید و از لحظه به لحظه زمانی که در قلب خانه سپری می‌کنید، لذت ببرید. 

یکی از ساده‌ترین ومهم‌ترین قدم‌ها برای روح بخشیدن به آشپزخانه، استفاده از فرش مناسب است. شاید ابتدا متوجه اهمیت و تاثیر آن درآشپزخانه نشوید؛ ولی بعد از پهن کردن فرش مناسب در آشپزخانه تاثیر آن به چشم خواهد آمد و زیبایی دکوراسیون آشپزخانه چندین برابر می‌شود. فرش علاوه بر روح بخشیدن به آشپزخانه، باعث مضاعف شدن گرمای این مکان نیز می‌شود. در ادامه به بررسی فرش آشپزخانه، ایده‌ها و نکات جالب در انتخاب آن خواهیم پرداخت.

ایده های جذاب برای طراحی داخلی فرش آشپزخانه

تنوع فرش آشپزخانه در بازار بسیار زیاد است و همین امر موجب سخت شدن انتخاب خواهد شد. فرش آشپزخانه وسیله‌ای است که جلوه خاصی به آشپزخانه داده و جذابیت آن قسمت از خانه را چندبرابر می‌کند. اگر دکوراسیون آشپزخانه شما مدرن است، از فرش‌هایی با طرح‌های ساده‌تر استفاده کنید تا طراحی مدرن آشپزخانه به خوبی حفظ شود. ولی اگر دکوراسیون آشپزخانه سنتی است، می‌توانید از فرش‌هایی با طرح‌های سنتی و پرنقش‌ونگار بهره ببرید. امروزه در بازار شاهد فروش‌ فرش آشپزخانه فانتزی نیز هستیم که پاسخ‌گوی نیاز بسیاری افراد می‌باشد.

اصول انتخاب فرش آشپزخانه

اگر انتخاب و خرید فرش آشپزخانه کار سختی به نظرتان می‌رسد، باید بگوییم با رعایت چند نکته ساده می‌توانید انتخابی فوق‌العاده داشته باشید و از انتخابتان راضی باشید.

  • فرش‌هایی کوچک در اندازه‌های متفاوت خریداری کنید!

یکی از نکات مهم در انتخاب و خرید فرش آشپزخانه، ایجاد تنوع است. به عبارتی دیگر، بهتر است از فرش‌هایی با اندازه‌های متفاوت استفاده کنید. البته این مورد در آشپزخانه‌هایی با متراژ بزرگ قابل اجرا می‌باشد. اگر از دو فرش هم‌اندازه استفاده کنید، آن فضا را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده‌اید و جذابیت آنچنانی نخواهد داشت. پس می‌توانید با استفاده از فرش‌هایی با اندازه‌های متفاوت در آشپزخانه بزرگ خود تنوع ایجاد کنید. 

  • هارمونی فرش‌ها را در نظر بگیرید

در ادامه مورد قبلی باید بگوییم که ایجاد هارمونی تاثیر زیادی در ظاهر آشپزخانه شما خواهد داشت. همان طور که گفته شد، اگر متراژ آشپزخانه شما بالا باشد مجبور خواهید شد بیش از یک فرش در طراحی دکوراسیون داخلی آن به کار ببرید. پس بهتر است در این مواقع هامونی رنگ را نیز رعایت کنید و رنگ‌ فرش‌ها را طوری انتخاب کنید که مکمل یکدیگر باشند. 

  • رعایت اصل هماهنگی رنگ فرش‌ها با لوازم آشپزخانه

هماهنگ کردن رنگ‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ برای مثال بهتر است فرشی که خریداری می‌کنید با رنگ میزغذاخوری و صندلی‌های آن هماهنگ باشد و کاملا زیر میزغذاخوری قرار بگیرد و خیلی کوچک‌تر نباشد. البته این مورد بستگی به سلیقه و نظر شخصی شما نیز دارد.

  • اندازه، جنس و رنگ مناسب فرش آشپزخانه را فراموش نکنید

اندازه فرش آشپزخانه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است فرش یک متر از طول و عرض گوشه‌ها فاصله داشته باشد و کل کف آشپزخانه را نپوشاند. این کار علاوه بر ظاهر جالب و زیبایی که تشکیل می‌دهد، موجب بزرگ دیده شدن فضا نیز می‌شود.

در ضمن بهتر است به جنس فرش آشپزخانه نیز توجه داشته باشید. امکان کثیف شدن فرش در این قسمت از خانه بیشتر از دیگر قسمت‌ها است؛ بنابراین بهتر است جنس فرش، ماشینی باشد تا هم راحت‌تر تمیز شود و هم در انتخابتان تنوع بیشتری وجود داشته باشد. رنگ فرش نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. رفت‌وآمد در آشپزخانه نسبتا زیاد است؛ بنابراین اگر رنگ فرش آشپزخانه خیلی روشن باشد، کثیفی آن زودتر و بیشتر به چشم خواهد آمد.

  • تعادل طراحی محیط را برهم نزنید

آخرین و مهم‌ترین نکته در انتخاب و خریداری فرش آشپزخانه، ایجاد تعادل است. برای مثال اگر در آشپزخانه از کاغذدیواری‌های طرح‌دار و شلوغ استفاده شده، فرشی ساده و بدون طرح انتخاب کنید تا تعادل محیط به خوبی حفظ شود.

فرش اشپزخانه
اصول انتخاب فرش مناسب
انتخاب فرش مناسب
فرش مخصوص اشپزخانه

انتخاب فرش آشپزخانه؛ انتخابی موثر در روح‌بخشی به قلب خانه

همان طور که در قسمت‌های پیشین اشاره شد، آشپزخانه قلب خانه نامیده می‌شود و دکوراسیون آن بسیار حائز اهمیت است. پس رعایت برخی اصول ساده و کاربردی در انتخاب و خریداری آن الزامی است. نکات طلایی همچون اندازه، رنگ، طرح، رعایت تناسب، ایجاد هارمونی و غیره باعث می‌شوند زیبایی آشپزخانه شما با استفاده از فرش آشپزخانه چندبرابر بیشتر شود و به محیط شما گرما ببخشد. امروزه شاهد تنوع زیادی در طرح‌ها، نقش‌ها و رنگ‌های فرش آشپزخانه هستیم؛ پس می‌توانید با توجه به اصول و در نظر گرفتن علاقه شخصی خود انتخابی جذاب داشته باشید.