کاشی آشپزخانه

آشپزخانه قلب تپنده هر خانه می‌باشد و توجه به زیبایی و دکوراسیون آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه بیشتر وقت بانوان خانه‌دار، در اشپزخانه سپری می‌شود و در کنار تمیزی، نظم و پاکیزگی محیط آشپزخانه، باید به زیبایی و طراحی دکوراسیون آن نیز توجهی ویژه کرد. کاشی آشپزخانه یکی از عناصری است که همواره در معرض دید قرار دارد و توجه به زیبایی و دوام آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مقاله قصد داریم بیشتر با انواع کاشی آشپزخانه اشنا شویم.

از آنجایی که محیط آشپزخانه‌‌ها با غذا و مایعات مختلف سروکار دارند، بهتر است به منظور سهولت در نظافت، از مواد قابل شستشو در پوشش دیوارها و کف آشپزخانه استفاده شود. در برخی منازل، از پارکت به عنوان کف‌پوش و از کاغذدیواری به عنوان دیوارپوش استفاده می‌شود که انتخاب درستی نیست؛ چراکه محیط آشپزخانه به منظور نظافت و تمیزی بیشتر و نیز زدودن چربی‌ها، بهتر است شسته شود.

نکاتی برای انتخاب کاشی آشپزخانه مناسب

نکاتی برای انتخاب کاشی آشپزخانه مدرن
نکات کاربردی در انتخاب کاشی

استفاده از کاشی به عنوان پوشش دیوارها و کف آشپزخانه گزینه معقول و منطقی است؛ چراکه علاوه بر زیبایی ظاهری، استحکام و مقاومت بالایی در مقابل شستشو دارد و شما به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را با انواع شوینده‌ها بشویید. امروزه کاشی‌های موجود در بازار، در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در دسترس هستند. با انتخاب کاشی آشپزخانه مناسب علاوه بر تامین زیبایی، برای نظافت هم مشکلی پیش نخواهد آمد.

البته بخش عمده‌ای از کاشی آشپزخانه به علت نصب کابینت دیده نمی‌شود؛ بنابراین می‌توان از کاشی آشپزخانه با طرح ساده برای این قسمت‌ها استفاده کرد. فضای بین کابینت‌های زمینی و کابینت‌های هوایی جایی است که به طور مداوم در معرض دید قرار دارد. بنابراین برای این ردیف می‌توانید از کاشی‌ آشپزخانه در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که رنگ و طرح انتخابی با کابینت‌ها یک هارمونی جذاب ایجاد کنند. برای مثال در صورتی که رنگ کابینت‌های شما قهوه‌ای است، کاشی آشپزخانه به رنگ کرم یک انتخاب جذاب به شمار می‌آید که زیبایی دوچندانی به آشپزخانه خواهد بخشید. با توجه به سلیقه و بودجه‌ای که برای این کار در نظر دارید، می‌توانید از انواع کاشی‌های ظریف، کاشی‌های گلدار، کاشی‌های رنگی، کاشی‌های براق و همچنین طرح‌های تودرتو در کاشی‌ها استفاده کنید.

 در انتخاب کاشی آشپزخانه، علاوه بر توجه به ابعاد و سایز کاشی‌ها، باید به طرح و رنگ کاشی‌ها هم دقت داشته باشید. توصیه می‌شود طرح و رنگ کاشی آشپزخانه با بقیه وسایل آشپزخانه، هماهنگی داشته باشند؛ چراکه عدم توجه به این نکته و عدم رعایت هماهنگی بین کاشی آشپزخانه با کف‌پوش آشپزخانه و دیگر قسمت‌ها، باعث می‌شود که فضای آشپزخانه خیلی شلوغ و نامرتب شده و به زودی دل شما را بزند!

اهمیت نصب کاشی آشپزخانه

نصب کاشی
اهمیت نصب کاشی آشپزخانه
کاشی کاری اشپزخانه

در خرید مصالح و وسایل، توجه به نحوه نصب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که نباید از آن غافل شد. در صورت نصب لوازم توسط نصاب‌های غیرحرفه‌ای، نتیجه مطلوبی به دست نخواهد آمد و علاوه‌ بر متحمل شدن هزینه‌های اضافی، انرژی و زمان زیادی باید برای رفع مشکل و نصب مجدد صرف کرد. در نتیجه توصیه می‌شود برای کاشی‌کاری فضای آشپزخانه، از افراد ماهر در این زمینه کمک بگیرید. در صورتی که کاشی‌های طرح دار برای آشپزخانه خود انتخاب کرده‌اید، اهمیت این موضوع دوچندان می‌شود؛ چراکه نحوه چینش این نوع کاشی آشپزخانه ، دقت زیادی می‌طلبد و باید طبق طرح و نقشه چیده شوند. بسیاری از افراد به خاطر عدم آشنایی با نحوه چیدمان کاشی آشپزخانه طرح‌دار، در نهایت نتیجه مطلوبی را ارائه نمی‌دهند.

اهمیت طرح کاشی آشپزخانه

انتخاب طرح کاشی آشپزخانه، به دلیل تنوع زیاد در طرح و نقش، کاری بسیار زمان‌بر است. اما فراموش نکنید که طرح کاشی آشپزخانه تاثیر زیادی در زیبایی خانه و آشپزخانه دارد. در این انتخاب، توجه به سبک دکوراسیون منزل نکته‌ای است که باید به آن توجه کرد. اگر سبک آشپزخانه شما مدرن است، استفاده از کاشی‌هایی با طرح شلوغ را فراموش کنید که این کاشی‌ها به هیچ وجه گزینه مناسبی برای آشپزخانه شما نیستند و بهتر است آن را با کاشی‌هایی با طرح ساده و مینیمال جایگزین کنید. 

با توجه به اینکه محیط آشپزخانه به طور مداوم در معرض ذرات چربی و آب قرار دارند، سعی کنید از کاشی‌هایی که رنگ بسیار روشن دارند یا کاشی‌هایی که برجستگی‌ها و فرورفتگی‌هایی روی آن‌ها وجود دارد، استفاده نکنید؛ چراکه تمیز کردن این نوع کاشی‌ها کمی دشوار است. زیباترین طرح‌ها هم در صورت وجود آلودگی و کثیفی و عدم دقت در نگهداری و نظافت، زیبایی خود را از دست می‌‌دهند. انتخاب کاشی‌های براق جلوه خاصی به آشپزخانه شما خواهد بخشید. در تمیز کردن کاشی آشپزخانه از وسایل شوینده خیلی قوی استفاده نکنید؛ زیرا به مرور زمان این مواد باعث خورده شدن کاشی‌ها و کم رنگ شدن طرح روی آن‌ها می‌شود.

جنس کاشی آشپزخانه

مدل کاشی اشپزخانه
جنس کاشی آشپزخانه​
انواع کاشی
انواع جنس و مدل کاشی

کاشی آشپزخانه ممکن است از جنس سرامیک، تراورتن، سنگ مرمر یا موزائیک باشد. کاشی‌های سرامیکی به دلیل میزان ناخالصی کمتر، مقاومتشان بالاتر است و دوام بیشتری نسبت به کاشی‌های چینی دارند. کاشی‌های ساخته شده از تراورتن هم جزو سنگ‌های مقاوم هستند و مقاومت زیادی دارند. کاشی ساخته شده از سنگ مرمر بسیار گران قیمت است و زیبایی منحصربه‌فردی دارد؛ اما عیب این نوع کاشی‌ها این است که به آسانی لکه روی آن‌ها به جا می‌ماند. و در آخر، کاشی موزائیکی جزو ارزان‌ترین نوع کاشی است که مصرف زیادی دارد.