جشنواره بهاره فروش انواع مدل های پارکت لمینت

شما در اینجا هستید:

محوطه سازی مدرن

محوطه سازی مدرن

یکی از سبک های شیک و زیبا، سبک محوطه سازی مدرن است که از محبوبیت بالایی برخوردار است.

محوطه سازی مدرن، که به آن محوطه سازی معاصر نیز گفته می شود، فقط یک سبک نیست، بلکه چیزی شبیه به یک فلسفه است.

منظره سازی مدرن که با خطوط تمیز، اشکال واضح، که با رویکرد معماری مدرن تعریف می شود، شیوه ای از طراحی است که بیشتر به ایجاد فضایی زیبا و دلپذیر می پردازد تا کاشت گل، درختچه و درخت.

اغلب مواقع، محوطه سازی برای تکمیل یک ساختار معماری، که در نزدیکی آن بنا شده، در نظر گرفته میشود مانند: یک خانه یا ساختمان.

در این مقاله قصد داریم شما را با:

  • تاریخچه محوطه سازی مدرن
  • اصول و عناصر محوطه سازی مدرن

آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

تاریخچه محوطه سازی مدرن

طراحی محوطه سازی مدرن، از یک تعریف ساده دانشگاهی نشأت نمی گیرد، بلکه تعداد زیادی ویژگی و زیبایی شناسی های محیط را ترکیب می کند.

این سبک طراحی در اواسط قرن بسیار تأثیرگذار بود، به ویژه اشکال هندسی و تضادهای چشمگیری که در معماران برجسته آن دوره، مانند فرانک لوید رایت دیده می­شد.

بروتالیسم نیز تأثیرگذار بود، به ویژه استفاده آن از مصالح ساختمانی مانند بتن بر روی سنگ طبیعی. (بتن نسبت به سایر مصالح سنتی ارزان‌تر است)

حیاط سازی مدرن

«معماران انگلیسی به نام‌های آلیسون و پیتر اسمیتسون برتی اولین بار این اصطلاح، (بروتالیسم) را در سال ۱۹۵۳ میلادی ابداع کردند، این اصطلاح ریشه در واژهٔ فرانسوی بتون بروت به معنای (سیمان خام) دارد»

همچنین طراحی های صنعتی نیز، یک عنصر محوطه‌سازی مدرن محسوب میشود، زیرا کارخانه‌های قدیمی‌ و ساختمان‌های مشابه که با آن متد ساخته شده­اند، امروزه با تغییر کاربری داده شده، با کاربری جدید، با سبک معماری مدرن شناخته میشوند.

به عنوان مثال، تیت مدرن در لندن یک نیروگاه قدیمی است که بین سال‌های 1947 و 1963 ساخته شد، اما در سال 1981 تعطیل شد، که اکنون یک موزه هنر است یا موزه هنر معاصر ماساچوست، در شمال آدامز، که یک فضای هنری و نمایشی است؛ زمانی آشیانه هواپیما بوده است.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون منزل

اصول و عناصر محوطه سازی مدرن

محوطه سازی مدرن به سه جزء اصلی بستگی دارد:

  • طراحی
  • مصالح
  • عملکرد

طرح، نمای محوطه سازی مدرن را تشکیل می دهد و تاثیر آن، در فضا و اهمیت آن در کنار سبک های قدیمی تر محوطه سازی را مشخص می کند.

بخشی از دلیل اینکه طراحی بسیار مهم است این است که، محوطه سازی مدرن به دنبال تعریف مجدد نحوه استفاده از فضاهای بیرونی است.

محوطه سازی مدرن به اندازه شیوه های سنتی تر محوطه سازی، به ایده های “باغبانی” فضا نمیدهد.

اگرچه برای باغبان‌ها این مسئله، ناخوشایند است، اما امروزه بسیاری از فضاهای باغی به‌عنوان مکان‌هایی برای بازدید برای مدت کوتاه یا تماشا در مسیر رسیدن به مکان دیگری در نظر گرفته می‌شوند، برخلاف مکانی که فرد «زندگی» می‌کند.

این امر باعث می شود که محوطه سازی مدرن، بیشتر از سبک های دیگر به زیبایی شناسی توجه کند.

عناصر طراحی که بیشتر در محوطه سازی مدرن دیده می شوند عبارتند از: خطوط صاف و تمیز، حس تقارن، ترکیب دقیق بافت ها، و استفاده محدود از رنگ.

به جای رنگ های متعددی که در باغ های سنتی دیده می شود، مناظر مدرن از رنگ های خنثی استفاده می کنند و بر روی مدل شاخ و برگ گل ها و درختان تاکید دارند، که باعث می شود طرح در طول زمان یکدست به نظر برسد.

وابستگی محوطه سازی مدرن به مواد و مصالح به معنای جنس سازه ها و اجزا است: سنگ فرش یا گذرگاه های بتنی، دروازه های نرده­ای فلزی، حصار های نرده های ساخته شده از فلز یا فایبرگلاس.

طراحی محوطه سازی مدرن

این عدم وجود چوب و سنگ ممکن است برای برخی عجیب و مصنوعی به نظر برسد، اما می‌توان آن را با گنجاندن چند درخت یا درختچه کوچک، یا مجموعه‌ای از ظروف های گل، و همچنین مجسمه‌های سنگی طبیعی متعادل کرد.

هر چند محوطه سازی مدرن فقط به زیبایی شناسی محدود نیست. پایداری سازه نیز عامل مهمی در محوطه سازی مدرن است، به ویژه در مناطقی که توجه به تغییرات آب و هوایی حائز اهمیت است.

جمع آوری آب باران، انرژی خورشیدی و نیروی باد همگی جنبه هایی از طراحی هستند که ممکن است در انتخاب های محوطه سازی درنظر گرفته شوند.

محوطه سازی مدرن دارای گذرگاه های هیجان­انگیزی است و سنگ فرش ها معمولاً متقارن و زاویه دار هستند که برخلاف اشکال منحنی یا طبیعی است.

سنگ فرش ها اغلب از بتن قالب ریزی شده یا سنگ برش خورده ساخته می شوند. آجر اغلب دیده نمی شود، زیرا تنوع رنگ و کیفیت ظاهری طبیعی آن با این زیبایی شناسی مطابقت ندارد.

گذرگاه ها و پل های مرتفع نیز به دلیل علاقه بصری و زیبایی شکوه انگیز در این سبک محوطه سازی مورد توجه قرار دارد.

تمرکز محوطه سازی مدرن بر موقعیت مکانی و جزئیات چشمگیر، اغلب با ترکیب آب در محیط همراه است. این به کارگیری آب ممکن است شامل یک استخر با طول زیاد یا یک استخر که با آب باران پر میشود باشد که نه تنها طراحی را بهبود می‌بخشد، بلکه پایداری منظره را ارتقا می‌دهد.

محوطه سازی مدرن، کمتر از گیاهان و درخت هایی که در فصول سال رنگ­شان در حال تغییر است، در مقایسه با درختان و بوته هایی که نگهداری بسیار کم دارند و همیشه سبز هستند استفاده می­کند.

درختانی که خیلی بزرگ نیستند یا نیاز به هرس زیاد نداشته باشند مورد علاقه این سبک از محوطه سازی است.

درختان مثمر از امتیاز پایداری خوبی برخوردار هستند، اما برخی از درختان مثمر می‌توانند در مسیرهای پیاده‌روی یا تمجع، بهم­ریختگی رنگی یا برگ ریزی ایجاد کنند، که برای فضاهای عمومی باید در نظر داشت.

شرکت دکوراسیون داخلی آرکسان با سابقه چندین ساله در محوطه سازی و حیاط سازی زیبا ترین محوطه ها را برای شما ایجاد میکند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط با