نورپردازی پذیرایی​

نورپردازی یکی از مهم‌ترین ارکانی است که در هر محیط و مکانی تاثیرگذار است. نورپردازی بخش‌های مختلف خانه و دکوراسیون پذیرایی نیز یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در زیبایی و شیک بودن خانه است. نورپردازی‌هایی که در بخش‌های مختلف خانه به‌کار برده می‌شوند، با یکدیگر تفاوت داشته و برای انتخاب سبک نورپردازی باید عوامل و موارد بسیاری را در نظر گرفت. 

اهمیت نورپردازی

میزان نور و سبک نورپردازی در هر محیط، تاثیر بسزایی روی بینایی افراد دارد و چنانچه نورپردازی انجام شده مناسب با محیط نباشد، باعث ایجاد انرژی‌های منفی در افراد خواهد شد. بینایی افراد، روحیه و هیجانات افراد و همچنین ساعت خواب بیولوژیکی بدن افراد، همه و همه به میزان نور و سبک نورپردازی محیط وابسته است و نورپردازی انجام شده تاثیر زیادی روی این مولفه‌ها دارد.

چنانچه نورپردازی محیطی به درستی انجام شود، باعث زیباترشدن آن محیط و وسایل دکوراسیون خواهد شد و فضای موردنظر را قشنگ‌تر خواهد کرد. اما چنانچه نورپردازی‌های انجام شده در محیط، به درستی انجام نگیرد، باعث ایجاد ناراحتی برای افراد خواهد شد و حتی عوارضی مانند سردرد و سرگیجه برای افراد حاضر در محیط ایجاد می‌کند. علاوه بر تمامی این موارد، نورپردازی نامناسب باعث نازیبایی وسایل دکوراسیون منزل شده و جلوه‌ای نامناسب به فضای موردنظر می‌دهد.

اهمیت نورپردازی پذیرایی
اهمیت نورپردازی تی وی روم
اهمیت نورپردازی ​در نما
نورپردازی در معماری

نحوه نورپردازی پذیرایی

قسمت پذیرایی خانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه است که دکوراسیون و نورپردازی آن بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد. در این بخش از خانه، وسیله‌هایی مانند مبلمان پذیرایی و اکسسوری برای تزیین وجود دارد. در واقع می‌توان گفت، پذیرایی هر خانه‌ای یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های خانه است که باید زیبایی و جلوه خاصی داشته باشد. برای زیباتر نشان دادن انواع مبلمان پذیرایی و وسیله‌های دکوری موجود در پذیرایی خانه، می‌توان از نورپردازی‌هایی زیبا و چشم‌نواز استفاده کرد. 

بسیاری از افراد بدون مشاوره و کمک گرفتن از هیچ معمار و یا گروه دکوراسیون داخلی، نورپردازی‌های پذیرایی خانه خود را انجام می‌دهند، اما نه تنها بر زیبایی محیط افزوده نمی‌شود بلکه باعث نازیبا شدن محیط پذیرایی نیز می‌شود.

موارد مهم در نورپردازی پذیرایی

برای انجام نورپردازی در بخش پذیرایی خانه، باید دقت بسیار زیادی کرد، چراکه انجام هرگونه خطا یا اشتباهی باعث می‌شود مهم‌ترین بخش خانه یعنی پذیرایی، به بدترین حالت ممکن دیده شود. برای طراحی نورپردازی پذیرایی باید منابع نور متعددی وجود داشته باشد تا نورپردازی‌های انجام شده چشم‌نواز و جذاب باشند. البته لازم به ذکر است که روشنایی و نورپردازی‌های زیاد در پذیرایی خانه باعث می‌شود تا افراد حاضر در آن محیط، احساس راحتی و آرامش نکنند و حتی در برخی از موارد احساس عصبی بودن به آن‌ها دست دهد. کانون تمرکز نورپردازی‌های پذیرایی نیز یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی است که باید بدان توجه شود. کانون تمرکز نورپردازی پذیرایی باید روی یک وسیله از پذیرایی تمرکز داشته باشد. به عنوان مثال بهتر است که میز پذیرایی موجود در پذیرایی، به عنوان کانون تمرکز نورپردازی پذیرایی در نظر گرفته شود. استفاده از این تکنیک باعث می‌شود تا نظر مهمانان حاضر در پذیرایی خانه، به قسمت مرکزی پذیرایی جلب شده و فضا چندین برابر زیباتر دیده شود.

روش نورپردازی پذیرایی
راهنمای نورپردازی
نورپردازی منزل
نورپردازی در دکوراسیون داخلی

انواع نورپردازی پذیرایی

نورپردازی‌های انجام شده در پذیرایی می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام گیرد. استفاده از لوسترهای آویزان برای نورپردازی، یکی از متداول‌ترین روش‌های نورپردازی پذیرایی خانه است که در خانه بسیاری از افراد استفاده می‌شود. 

استفاده از دیوارکوب‌هایی که نور موجود را به سمت سقف می‌اندازند و باعث به‌وجودآمدن جلوه‌ای خاص می‌شوند نیز می‌تواند به عنوان گزینه‌ای مناسب برای نورپردازی پذیرایی در نظر گرفته شود. استفاده از نورهای ظریف و هالوژنی و آباژورهای مختلف در پذیرایی نیز باعث می‌شود تا نورپردازی پذیرایی جالب شده و فضا زیباتر شود.

انواع نورپردازی پذیرایی
نورپردازی پذیرایی
نورپردازی پذیرایی

تاثیر رنگ نور در نورپردازی

در حالت کلی، بسیاری از وسایل روشنایی و نورپردازی دارای دو رنگ ثابت و مهم هستند. رنگ زرد (آفتابی) و رنگ سفید (مهتابی) دو رنگ مهم مورد استفاده در وسایل روشنایی هستند که در نورپردازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. نور سفید به تنهایی باعث خیرگی چشم و ایجاد حالت خستگی در افراد می‌شود. نور زرد نیز باعث تیره شدن رنگ دیوارها و مبلمان موجود در محیط پذیرایی شده و محیط را کوچک‌تر از آنچه هست، نشان می‌دهد. استفاده از ترکیب هر دو رنگ زرد و سفید در نورپردازی باعث می‌شود تا محیط زیباتر شده و جلوه‌ای خاص به خود بگیرد. همچنین استفاده از ترکیب رنگ زرد و سفید باعث می‌شود تا معایب هریک از این نورها کمرنگ‌تر شود. 

هزینه نورپردازی پذیرایی

نورپردازی باعث زیباتر شدن خانه و جذاب شدن وسیله‌های دکوری و مبلمان خانه می‌شود. با توجه به متراژ محیط مورد نظر برای نورپردازی و استفاده از انواع مختلف سبک‌های نورپردازی و لامپ‌های آن، قیمت نورپردازی نیز متغیر است و نمی‌توان قیمت خاصی برای آن در نظر گرفت. با توجه به اینکه استفاده از نورپردازی می‌تواند زیبایی خانه و پذیرایی را دوچندان کند و جلوه‌ای خاص به خانه بدهد، صرف هزینه برای نورپردازی نیز معقول بوده و تاثیر بسزایی در زیبایی خانه و پذیرایی دارد.  

قیمت نورپردازی سقف