دکوراسیون لابی

طراحی دکوراسیون لابی هتل ها و ساختمان های مسکونی خود را به شرکت طراحی دکوراسیون داخلی آرکسان بسپارید. لابی که همان راهرو یا ورودی ساختمان ها است، در نما و ارزش ساختمان تاثیر زیادی دارد چراکه هر فردی با ورود به ساختمان پیش از هر چیزی به دکوراسیون و نحوه چیدمان لابی توجه می‌کند.

ساختمان های اداری و تجاری، ساختمان های مسکونی، برج ها و هتل ها روز به روز در حال افزایش‌اند. یکی از بخش‌های ساختمان ها که جدیدا مورد توجه طراحان دکوراسیون داخلی قرار گرفته است، طراحی بخش لابی ساختمان است. همه ساکنین ساختمان از لابی استفاده می‌کنند به همین خاطر طراحی دکوراسیون این قسمت از ساختمان باید به گونه‌ای صورت بگیرد که بتواند تمامی سلیقه‌ها را پوشش دهد. در طراحی یک لابی برای ساختمان علاوه بر بحث زیبایی باید به رفع نیاز ساکنین ساختمان نیز اشاره کرد.

برای ساختمان‌هایی مانند هتل ها لابی محلی برای انتظار یا استراحت است. به همین خاطر مبلمان، صندلی و میز از ملزوماتی هستند که در لابی ساختمان ها به چشم می‌خورند. طبیعتا هرچه ساختمان بزرگ‌تر، رسمی‌تر و لوکس‌تر باشد، لابی آن نیز مجلل‌تر خواهد بود.

البته این بدین معنی نیست که طراحی لابی اقدامی پرهزینه است بلکه می‌توان با کمک گرفتن از ایده‌ها و در عین استفاده از متریال باکیفیت، یک لابی اقتصادی برای ساختمان ها طراحی کرد. لابی ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری معمولا شامل دو بخش نشیمن و بخش نگهبانی می‎شود. در هتل‌ها نیز بخشی از لابی مختص رسپشن و بخش دیگر سالنی برای نشیمن یا انتظار است. هر یک از این بخش‌ها طراحی مخصوص به خود را دارند. عموما در بخش نگهبانی یک میز پیشخوان به همراه دیگر امکانات مورد نیاز طراحی می‌شود. چوب یکی از رایج‌ترین متریال‌ها برای طراحی لابی ساختمان ها است.

طراحی داخلی لابی مدرن

طراحی دکوراسیون لابی مدرن یکی از پرطرفدارترین سبک‌های طراحی دکوراسیون لابی ساختمان ها است. این روزها طراحی شیک و کاربردی بیشتر مورد پسند قرار می‌گیرد اما طراحی لابی ساختمان تابع طراحی کلی دکوراسیون آن ساختمان است. برای مثال با ورود به ساختمان های لوکس، یک ورودی شیک و با متریال گران قیمت نیز خواهید دید. انتخاب دیوارپوش و کفپوش های لابی از اهمیت بالایی برخوردار است. در لابی‌های مدرن معمولا از کاغذ دیواری به عنوان دیوارپوش استفاده می‌شود.

اگر متراژ لابی بزرگ است باید در انتخاب مبلمان مناسب برای بخش نشمین دقت زیادی داشته باشید. مبل‌های مناسب لابی نه خیلی راحتی و نه خیلی رسمی هستند. مبل‌هایی که با سبک مدرن طراحی شده‌اند انتخاب مناسبی برای لابی‌های مدرن هستند. برای لابی هایی با فضای کوچک نیز می‌توان از مبلمان کوچک‌تر یا میز و صندلی استفاده کرد. بهتر است رنگ کاغذ دیواری، کفپوش و مبل‌ها با یکدیگر هارمونی داشته باشند. برای مثال اگر رنگ کفپوش و دیوارپوش ها را قهوه‌ای انتخاب کردید، کرمی یا شکلاتی انتخاب مناسبی برای مبلمان به نظر می‌رسد.

دکوراسیون لابی کوچک

دکوراسیون لابی کوچک

یکی از اصول طراحی دکوراسیون لابی ساختمان ها، تفکیک فضا است. به عبارتی باید فضای جداگانه ای به هر یک از بخش‌های ورودی، نگهبانی، نشیمن و… اختصاص داد و هر یک از این بخش‌ ها را متناسب با ماهیت همان بخش طراحی کرد. در لابی های کوچک این اقدام کمی دشوار است چراکه متراژ پایین لابی ساختمان، دست طراح را برای اجرا و پیاده سازی طراحی‌های مختلف می‌بندد. به همین خاطر برای طراحی دکوراسیون لابی کوچک بهتر است یک طراحی منسجم داشته باشیم. با توجه به اینکه فضای زیادی در اختیار نداریم اگر بخواهیم هر بخش را به صورت جداگانه طراحی کنیم ممکن است نتیجه نهایی کار با چیزی که انتظارش را داشیم فاصله زیادی داشته باشد. در لابی های کوچک سعی می‌شود قسمت نگهبانی، نشیمن و ورودی از یک طراحی کلی پیروی کنند. در برخی از لابی ها در صورتی که متراژ خیلی کم باشد، ممکن است بخش نگهبانی بطور کلی از طراحی حذف شود.

دکوراسیون لابی ساختمان مسکونی

طراحی داخلی لابی ساختمان مسکونی

فضای نشیمن مهم‌ترین بخش لابی ساختمان های مسکونی است. تفاوتی نمی‌کند لابی ساختمان کوچک است یا بزرگ؛ چراکه باید فضایی به عنوان نشیمن یا سالن انتظار داشته باشد. با چیدمان یک دست مبلمان در قسمتی از لابی می‌توان فضای نشیمن را از دیگر بخش‌های آن متمایز کرد. در لابی های بزرگ می‌توان فضای نشیمن را با کمک دیوارهای جداکننده از دیگر بخش های لابی جدا کرد. با این اقدام رفت و آمد ساکنین به ساختمان یا سر و صدای بیرون، مزاحمتی برای افرادی که در قسمت نشیمن لابی در حال گفتگو و معاشرت هستند ایجاد نمی‌کند. فضای نشیمن لابی ساختمان های مسکونی را می‌توان با دیوارکوب ها، عناصر دکوراتیو و گلدان‌هایی از گل طبیعی دیزاین کرد. 

در طراحی دکوراسیون لابی ساختمان های مسکونی بسته به تعداد طبقات ساختمان می‌توانیم بخش نگهبانی را در طراحی داشته باشیم یا آن را حذف کنیم. برخی از مهندسین ساختمانی قسمت ورودی ساختمان را به طراحی لابی اختصاص می‌دهند اما به دلیل کم جمعیت بودن ساختمان لزومی به حضور یک نگهبان یا طراحی بخش مخصوص نگهبانی در لابی آن ساختمان نمی‌بینند. اما در ساختمان های بزرگ و پرجمعیت مسکونی حضور نگهبان برای حفظ امینت و آرامش ساکنین ساختمان امری ضروری است.  

طراحی دکوراسیون لابی هتل

دکوراسیون لابی هتل
دکوراسیون لابی هتل شیک
دکوراسیون داخلی لابی هتل
اصول طراحی دکوراسیون لابی هتل

وضعیت طراحی دکوراسیون لابی هتل با دیگر ساختمان ها قدری متفاوت‌تر است چرا که لابی هتل ها را می‌توان جزو معیارهای انتخاب یا عدم انتخاب آن هتل به عنوان یک هتل لوکس و درجه یک در نظر گرفت. اگر قرار باشد چند روزی در یک هتل سکونت داشته باشید یکی از فاکتورهایی که برای انتخاب هتل در نظر خواهید گرفت، ورودی و لابی آن هتل است علی‌الخصوص اگر قرارهای رسمی و کاری مهمی در محل هتل خود با افراد مهمی داشته باشید. چگونگی طراحی ورودی به ساختمان هتل، طراحی بخش رسپشن، سالن نشیمن، راهروی منتهی به آسانسور یا راه پله‌ها و… همگی در طراحی لابی هتل از اهمیت بالایی برخوردار هستند. کفپوش و دیوارپوش‌های لابی هتل ها باید شیک و منحصربه‌فرد باشند. بهترین پوشش برای کف لابی هتل ها سنگ است. عموما هتل‌های لوکس و پنج ستاره از سنگ‌های گران قیمتی برای پوشاندن کف لابی هتل‌های خود استفاده می‌کنند. انتخاب کفپوش به رنگ روشن موجب بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضای لابی می‌شود. اگر کفپوش سنگی باشد، بهتر است برای پوشش دیوارهای هتل نیز از سنگ استفاده شود. برای دیزاین سقف لابی هتل ها نیز استفاده از لوسترهای بزرگ انتخاب ایده آلی به نظر می‌رسد.

مبلمان مخصوص لابی آپارتمان

مبلمان مخصوص لابی آپارتمان
مبلمان مخصوص لابی آپارتمان کوچک
مبلمان مخصوص لابی آپارتمان مدرن

طرح و مدل مبلمان لابی ساختمان ها را باید براساس سبک دکوراسیون ساختمان انتخاب کنید. در لابی یک ساختمان عناصر مختلفی وجود دارند که در کنار یکدیگر دکور فضای لابی را شکل می‌دهند؛ انتخاب مبلمان باید به گونه‌ای صورت بگیرد که در تناسب با دیگر قسمت‌های لابی باشد. علاوه بر انتخاب طرح و رنگ مبلمان، نحوه چیدمان آن‌ها نیز بسیار مهم است. مبلمان نباید در مسیر رفت و و آمد قرار بگیرند یا به گونه‌ای چیدمان شوند که گفتگو و معاشرت را برای افراد سخت کنند. با کمک مبلمان می‌توان محدوده هر فضا را از دیگر قسمت‌های لابی جدا کرد. اگر در لابی پنجره‌هایی رو به بیرون دارید بهتر است مبلمان را در کنار این پنجره‌ها بچینید به گونه‌ای که افراد به هنگام استراحت یا گفتگو در لابی ویوی خوبی داشته باشند.

دکوراسیون داخلی لابی با سنگ

دکوراسیون لابی با سنگ
دکوراسیون لابی با سنگ شیک

آیا استفاده از پارکت برای لابی پیشنهاد می شود؟

در برخی از لابی ها که حجم بار کمتری دارند  و رفت و آمد زیادی در آن محل صورت نمیگرد می توان از پارکت استفاده کرد . به عنوان مثال خانه های ویلایی و شخصی، باغ های اختصاصی که لابی آن سر پوشده است و خودرو در آن رفت آمد ندارد می توان از پارکت لمینت استفاده کرد.

سنگ ها یکی از متریال های محبوب برای طراحی لابی ساختمان ها هستند. کفپوش‌های سنگی از دوام و مقاومت بالایی برخوردار هستند به همین خاطر در ساختمان های مسکونی که رفت و آمد زیادی دارند یا حین اسباب کشی ممکن است کفپوش آسیب ببینید، توصیه می‌کنیم از سنگ استفاده شود. اگرچه کفپوش‌های تیره رنگ ممکن است جلوه زیباتری به فضا بدهند اما رنگ تیره گرد و خاک را زودتر نشان می‌دهد از همین‌رو مناسب‌ترین رنگ برای کفپوش های سنگی لابی ساختمان ها، رنگ روشن است.

1. قیمت طراحی لابی ساختمان چقدر است؟

هزینه طراحی دکوراسیون لابی ساختمان ها براساس متراژ لابی، کیفیت متریال به کار گرفته شده در طراحی و تجربه و تخصص تیم طراحی دکوراسیون داخلی در طراحی لابی ساختمان ها تعیین می‌شود.

2. پروژه طراحی دکوراسیون لابی چقدر زمان می‌برد؟

مجموعه آرکسان پس از بازدید رایگان و مشاوره پیش از شروع پروژه طراحی دکوراسیون لابی، با کمک تیم متخصص و نیروهای کارآزموده‌ای که دارد پروژه را آغاز کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن کار را به اتمام می‌رساند. 

3. بهترین لوازم دکوراتیو برای طراحی فضای لابی چیست؟

آینه‌ها، تابلوهای دکوراتیو و گیاهان طبیعی از مناسب‌ترین لوازم دکوراتیو هستند که می‌توان برای دیزاین فضای لابی ساختمان ها از آن ها استفاده کرد.