طراحی رستوران

 امروزه به دلیل بالا بودن تعداد رستوران‌ها برای ایجاد تفاوت، زیبایی و ایده‌های جدید برای رونق کار نیاز داریم. طراحی رستوران به سبک‌های مختلف یکی از گزینه‌هایی است که تاثیر زیادی بر پیشرفت کسب‌و‌کار افراد دارد. از طرفی مشتریان برای گذراندن چند ساعتی در رستوران و صرف غذا علاقمند به داشتن فضای دلپذیر هستند.

به همین دلیل است که غالبا صاحبان رستوران برای جلب رضایت بیشتر مشتریان خود علاوه بر توجه به کیفیت غذا به یک طراحی منحصر به فرد احتیاج دارند. طراحی داخل رستوران‌های مختلف متفاوت است چرا که هر کدام سبک و سیاق خودشان را دارند. به همین دلیل است که برای طراحی داخلی رستوران به طور اصولی نیازمند کمک گرفتن از یک شرکت دکوراسیون داخلی است.

در ادامه این مطلب به اصول کلی طراحی رستوران، طراحی رستوران کوچک، طراحی رستوران سنتی و طراحی رستوران مدرن می‌پردازیم. همچنین سبک پرطرفدار طراحی دکوراسیون رستوران را نیز معرفی و در نهایت به این سوال که طراحی دکوراسیون رستوران چه تاثیری بر میزان فروش دارد پاسخ می‌دهیم.

اصول طراحی رستوران چیست؟

انجام دادن هر کاری نیازمند در نظر گرفتن اصول و قواعد خاصی است که ما را در رسیدن به هدف یاری می‌کند. طراحی دکوراسیون رستوران هم از جمله کار‌هایی است که اصول مخصوص به خودش را دارد.

دانستن این مهم به افراد برای کسب مشتریان دائم و همچنین ارتقاء کیفیت کار کمک می‌کند.

مواردی از قبیل رنگ، طراحی، نور‌پردازی، موسیقی، عطری که فضا را پر می‌کند، تهویه مناسب و …به اندازه طعم و کیفیت غذا مهم‌اند. چرا که باعث می‌شود مشتری باز هم به شما سر بزند.

طراحی داخلی رستوران

چیدمان رستوران
طراحی داخلی رستوران
طراحی رستوران مدرن

یکی از نکات حائز اهمیت طراحی داخلی رستوران این است که چیدمان و فضای شما با غذایی که سرو می‌کنید هماهنگ باشد. همچنین با ایجاد دید بصری مناسب و دلخواهِ مشتری، باعث بالا بردن میزان سود شما در کار می‌شود. پس سعی کنید در همان روزهای اول شروع کاری خود، میز و صندلی رستوران با توجه به اصول خاصی تهییه کنید.

اگر در این حوزه سررشته ندارید به شما پیشنهاد می‌کنیم از یک طراح دکوراسیون داخلی کمک بگیرید.

عوامل موثر بر زیبایی دکوراسیون رستوران

رنگ

رنگ‌ها به دلیل تاثیراتی الکترومغناطیسی که بر مغز انسان‌ها دارند می‌توانند به آرامش مورد نیاز افراد هنگام میل کردن غذا و همچنین ایجاد اشتها بیافزایند. به همین دلیل یکی از مراحل اساسی در اصول طراحی انتخاب رنگ است.رنگ می‌تواند احساسات مختلف را منتقل سازد و به خاطر پیوند در‌آمیخته با نور در نورپردازی و ابعاد فضا نیز مؤثر واقع شود.

به‌طور مثال رنگ قرمز باعث ایجاد شور و اشتیاق می‌شود در حالی که رنگ آبی آرامش بیشتری به همراه دارد. همچنین رنگ‌های روشن فضا را بزرگ تر نشان می‌دهند. با این حال مهم است که رنگ‌ها کجا و چطور به‌کار برده می‌شود. می‌توانید بسته به نوع نیاز و کاربرد فضایتان از ترکیب رنگ‌های مختلف استفاده کنید.

نورپردازی فضای رستوران

زمانی که نور را وارد فضای طراحی شده‌مان می‌کنیم، تصاویر شفاف و واضح تر به چشم می‌رسد و همین امر در چیدمان مخصوصا طراحی دکوراسیون رستوران مهم قلمداد می‌شود. نور پردازی در طراحی داخلی شامل نور‌پردازی محیط، ضروری و تزئینی است.

فضای اصلی رستوران شما نیازمند یک روشنایی کلی است، در حالی که حضور نور در بعضی امور مثل خواندن منو، خوردن غذا و حتی دید خدمه ضروری و لازم است. در بعضی از رستوران ها هم با توجه به سبک در دیزاین کار از نور‌های تزئینی استفاده می‌شود.

تهویه فضاهای باز

اگر برای رستوران خود فضای باز در نظر دارید و می‌خواهید مشتریان خود را در سرمای هوا و گرمای تابستان حفظ کنید تنها راهی که دارید ایجاد تهویه مناسب است. در تابستان تهویه سرمایشی خوب و پر‌قدرت و در زمستان تهویه گرمایشی دو عامل مهم در ایجاد فضای باز است. برای این مسئله می‌توانید در فضای بازتان ایده‌های جدید خلق کنید. مثلا از پتو‌ها با طرحی مناسب فضا یا پارچه‌ای با کاربرد گرمایشی در دکور رستوران خود استفاده کنید.

طراحی رستوران کوچک

Small restaurant (1)
رستوران مدرن

برای رستوران‌های کوچک طراحی داخلی حیاتی است. چرا که فضاهای کوچک علاوه بر نیاز به کسب موفقیت در کار، نیاز به یک مدیریت خوب برای استفاده حداکثر از فضای خود را دارند. شما این موضوع را می‌توانید با استفاده از نوع غذایی که سرو می‌کنید سازمان‌دهی کنید. همچنین گرفتن ایده‌های مختلف برای استفاده از فضا به کمک طراحان داخلی به داشتن یک الگوی خلاقانه در برندتان کمک می‌کند. به طور مثال پارتیشن‌ ، پارکت لمینت ، نورپردازی، به‌کار‌بردن رنگ مناسب و … از جمله مزایای این کار است.

طراحی رستوران سنتی

Traditional restaurant1

طراحی دکوراسیون رستوران جدا از سایز و اندازه می‌تواند در دو نوع مدرن و کلاسیک یا سنتی طبقه بندی شود. یکی از دلایل توجه زیاد به طراحی رستوران سنتی این است که امری حساس بوده چرا که اگر زیبا و شیک باشد بازاریابی خوبی را با خود به همراه دارد. چوب و سنگ، دیوارپوش‌های لوکس و مجلل همچنین مبلمان و اکسسوار‌های کلاسیک مصالحی هستند که اساس رستوران‌های سنتی را تشکیل می‌دهند.علاوه بر آن رنگ و نوری که به کار می‌برید باید مناسب فضای کلاسیک باشد مثلا رنگ بنفش به دلیل کمیاب بودن آن در قدیم فقط در لباس درباریان استفاده می‌شد و از این روی نماد اصالت است. حتی آبی و سورمه‌ای رنگ اصیلی است با این حال مهم است که برای رنگ بندی طرحتان از ترکیبات درستی با‌ این رنگ‌ها استفاده کنید.چون نور یکی از جلوه‌های کلاسیک است و فضا را مجلل می‌کند نحوه به کارگیری آن در اینچنین فضاهایی بسیار مهم است.

طراحی رستوران مدرن

طراحی رستوران کوچک

طراحی داخل رستوران‌های مدرن ایرانی شاید به اندازه سبک کلاسیک حساس نباشد اما بیشتر مردم دوست دارند در فضایی متفاوت غذای خود را میل کنند به همین دلیل سبک مدرن برای حفظ بازار خود نیازمند پیروی از ایده نو و متفاوتی است. بهتر است که در طراحی مدرن از رنگ‌هایی نظیر طیف قهوه‌ای، رنگ‌های روشن و شاد، همچنین رنگ‌بندی‌های مینیمال یا ماکسیمال استفاده نمود. همچنین دیوار‌های رستوران مدرن دامنه وسیعی از طرح‌هایی مانند چوب، نمای آجری، طرح‌های مختلف از کاغذ دیواری و… است که بسته به نوع دکوراسیون و فضا انتخاب می‌شود. در آخر یکی از عواملی که نقش بسزایی در طراحی داخلی رستوران مدرن دارد این است که بدانید چطور بین فضا، طرح، دیوار‌ها، نماد و برند و در مجموع جزئیات کار هماهنگی و تعادل ایجاد کنید.

کدام سبک‌های طراحی دکوراسیون رستوران پر طرفدار‌تر هستند؟

طی سال‌های گذشته استقبال مردم از فضا های باز افزایش یافته است و همین امر باعث گرایش طراحی رستوران با فضای باز شده است. فضا‌های بازی که با گل و گیاه پوشیده می‌شوند با ایجاد تهویه هوای بهتر نظر خیلی از مشتریان را جلب می‌کند. همچنین برای رستوران‌هایی که فضای کمی دارند پشت بام گزینه‌ مناسبی برای سرو غذا در فضای آزاد است.

طراحی دکوراسیون رستوران چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟

یک رستوران‌دار برای بالا بردن میزان درآمد خود باید بداند که رمز پیروزی کارش در جلب رضایت مشتری است. این روز‌ها با توجه به تعدد رستوران‌های مختلف برای پیدا‌کردن مشتریان وفادار و همیشگی باید نیاز‌های آنان را دریابید و به شکل تخصصی و حرفه‌ای به آن رسیدگی کنید.

مواردی مثل کیفیت غذا، داشتن فضای مناسب برای سرویس دهی ویژه، داشتن یک سبک خاص و منحصر به فرد از طراحی، خلاقیت در بکارگیری فضا و…این‌ها مواردی هستند که مشتری را دوباره به محل کارتان دعوت می‌کنند. فکر می‌کنید چگونه می‌توان این گزینه‌ها را به خوبی ارائه کرد؟ 

مراجعه کردن به متخصصین قابل اعتماد در این زمینه یکی از راهکار‌هایی است که به سادگی شما را به خواسته‌تان می‌رساند همین امر موجب می‌شود نتایج آنطور که انتظارش را دارید بشود. 

در اینجا ما طراحانی داریم که در زمینه‌هایی از جمله طراحی رستوران حرفه ای هستند در صورت تمایل به همکاری باما تماس بگیرید.

Restaurant decoration (1)
Restaurant decoration (2) (1)