طراحی مدرسه

همان‌طور که می‌دانید مدارس نقش اساسی در تعلیم و تربیت دانش‌آموزان ایفا می‌کنند. اما متاسفانه در برخی از کشور‌ها به طراحی دکوراسیون مدرسه که مستقیما بر میزان عملکرد خلاقانه بچه‌ها تاثیر دارد توجه نمی‌شود. 

مسئله ثابت شده از نظر روانشناسی این است که یکی از عوامل مهم در رشد و پیشرفت دانش‌آموزان پیشرفت تفکر خلاقانه‌ در آن‌ها است. کودکی که خلاقیتش پرورش یافته در بزرگسالی می‌تواند برای مشکلات پیش رویش راه‌حلی کارآمد و خلاقانه دریاید. می‌تواند روابطش را بهبود ببخشد و در کسب و کارش موفق عمل کند. 

عوامل مهمی که غیر مستقیم تاثیر زیادی بر میزان خلاقیت و پرورش دانش‌آموزان دارد شرایط محیطی و فیزیکی است. مانند داشتن تهویه و هوای مناسب، استفاده از رنگ‌بندی جذاب، نظم، صوت و

بنابراین طراحی دکوراسیون داخلی و یا به صورت کلی طراحی دکوراسیون مدرسه با در نظر گرفتن استاندارد‌های لازم و به کارگیری اصول طراحی مدرسه به شیوه‌ای نوین و کارا و به کارگیری آن در طراحی بخش‌های مختلف‌ مدرسه نظیر کتابخانه، حیاط، سلف و حتی نمای اصلی آن تاثیر مطلوبی بر رشد و تربیت دانش آموزان دارد. 

لذا در این مقاله با استفاده از داشتن طراحان، به بررسی جنبه‌های موثر طراحی مدرسه در میزان پاسخگویی دانش‌آموزان، پرورش خلاقیت، بالارفتن بازدهی و عملکرد درسی آنان، مشارکت و افزایش مهارت‌های اجتماعی بچه‌ها بپردازیم.

اصول طراحی مدرسه چگونه است؟

School design (1)
School design
اصول طراحی مدرسه

طراحی مدرسه به دلیل اینکه فضایی برای دانش‌آموزان و افراد کم سن و سال تر است از حساسیت بیشتری برخوردار است. همین امر باعث می‌شود که در طراحی دکوراسیون مدرسه اصول و ضوابط متناسب با شرایط اقلیمی و فرهنگ و تمدن آن منطقه در نظر گرفته شود. 

از آنجایی که مدرسه محل کسب علم و تحصیل است لذا بسیار مهم است که بدانید اجزا هر کلاس و اتاقی با توجه به کاربرد آن کجا قرار گیرد. مثلا توجه داشته باشید که در مدرسه‌ها معمولا از هردو نوع از نور طبیعی و مصنوعی استفاده می‌شود. اما مهم است که بدانید چراغ‌های کلاس درس را کجا نصب کنید تا کمترین صدمه را به چشم دانش‌آموزان وارد سازد و از طرفی قطعا داشتن دید مناسب به بچه‌ها در فراگیری بیشتر مطالب تاثیر‌گذار است. 

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در اصول طراحی مدرسه توجه به خصوصیات فیزیکی مدرسه مانند رنگ، پنجره در کلاس‌ها، سختی یا نرمی فضا و است. مسلما دانش‌آموزان برای کسب اشتیاق بیشتر به مدرسه نیاز دارند که با آن محیط ارتباط نزدیکی بگیرند و این ارتباط به وسیله استفاده درست و اصولی از رنگ‌ها و طراحی و نقاشی فضا به سبک چالش برانگیز و زیبا محقق می‌شود.

از منظر روانشناسی هر رنگ دارای معنا و پیام مخصوص به خود است که به وسیله طراحان به صورت حرفه‌ای در فضای مدرسه به کار می‌رود تا در روحیه دانش‌آموزان موثر باشد.

علاوه بر این به نحوه چیدمان مبلمان و نیمک‌ها در مدرسه توجه کنید. از سنتی‌ترین روش چیدمان که به صورت ردیفی و ستونی است گرفته تا چیدمان‌های دایره‌ای و گروهی که مناسب مباحثه گروهی و یادگیری مشارکتی است.

طراحی بخش‌های مختلف مدرسه چگونه است؟

مدرسه‌ بخش‌های مختلفی دارد. ورودی مدرسه، آبخوری، حیاط و زمین بازی، کتابخانه، دفتر مدیران و معلمان، کلاس‌ها و هر کدام نیازمند طراحی مخصوص با استاندارد‌های ویژه‌ای هستند. خلاقیت و نوآوری شما در طراحی دکوراسیون مدرسه و هر کدام از این بخش‌ها باعث می‌شود بچه‌ها توجه بیشتر به فضای مدرسه داشته باشند و برایشان جذاب باشد.

سعی کنید در طراحی بخش‌های مختلف استاندار‌های موجود که طراحان آن را برای افزایش سطح رضایت بچه‌ها از محیط مدرسه و داشتن حس صمیمیت و آرامش در آن‌ها می‌شود.

طراحی کتابخانه مدرسه

بخاطر شیوه‌ی تعلیم و تربیت ما که مبتنی بر اصول کنترل بیرونی است. دانش‌آموزان صد در صد توانایی خود را در درس نمی‌گذارند حتی اگر نمرات خوبی کسب کنند باز هم بیشترین توان خود را در جایی خرج می‌کنند که فشاری برای یادگیری نداشته باشند و بر مبنی تنبیه نباشد. چه خوب است اگر این محیط برای دانش‌آموزان کتابخانه باشد و از طریق آن به کسب علم بپردازند و بتوانند استعداد‌های خود را دریابند. 

سعی کنید روی طراحی کتابخانه تمرکز کنید. از عناصر فضا مانند رنگ و نور و مبلمان درست استفاده کنید نمای آن را طوری طراحی کنید که در دانش‌آموزان موجب حس کنجکاوی شود و برایشان جذابیت داشته باشد.

طراحی حیاط مدرسه

حیاط مدرسه  محل ترافیک و تردد همه دانش‌آموزان در زنگ تفریح است. اگر در این مکان مسیر‌هایی برای رفت و آمد بچه‌ها تعیین کنید حداقل کمی از برخورد‌های فیزیکی هم می‌شود. می‌توانید با قرار دادن نیمکت‌ها و طراحی فضای سبز با طراحی جذاب محیط حیاط را صمیمی و دلپذیر کنید. 

همچنین از طراحی سرویس‌های بهداشتی و آب‌خوری‌ها که معمولا در بخش حیاط قرار دارند غافل نشوید همین مسئله بر زیبایی و حس راحتی در کودکان و نوجوانان تاثیر گذار است. 

گذاشتن آلاچیق در حیاط مدرسه علاوه بر اینکه می‌تواند مکان خوبی برای گردهمایی گروهی بچه‌ها باشد می‌تواند در هوای گرم با ایجاد سایه موثر باشد.

طراحی نمای مدرسه

نمای مدرسه
طراحی نمای مدرسه

اولین چیزی که بچه‌ها هر روز صبح هنگام ورود به مدرسه می‌بینند نمای مدرسه است. به نظرتان در این لحظه چه حسی خواهند داشت؟ نمای مدرسه به جز اینکه در هنگام ثبت نام قطعا یکی از مواردی است که ناخودآگاه بر نگرش والدین نسبت به مدرسه‌شما تاثیر دارد. در روحیه دانش‌آموزان که قرار است مدرسه را خانه دوم خود بدانند و زمان زیادی را در آن سپری کنند هم موثر است. 

در طراحی نمای بیرون دو عامل مد نظر است یکی دیوار‌های جانبی و دیگری سر در ورودی. اگر برای هر کدام از اصول طراحی مدرسه بهره بگیرید و بگذارید که محیط به افراد بگوید که من قابل اعتماد هستم این می‌تواند یک عامل مهم در جلب نظر بچه‌ها باشد.

طراحی مدرسه چه تاثیر بر رشد و تربیت دانش‌آموزان دارد؟

همان‌طور که پیشتر گفتیم تعلیم تربیت فضای خشکی ایجاد می‌کند که دانش‌آموزان را از مدرسه فراری می‌دهد و همین مسئله بهم خوردن نظم در برقرار کلاس و افزایش مسئولیت کارکنان مدرسه می‌شود. اما نکته جالب اینجاست که علاوه بر شیوه تدریس و نحوه برخورد مسئولین مدرسه داشتن یک فضای دلپذیر و جذاب همراه با نظم می‌تواند بسیار در میزان منظم شدن و متعهد شدن بچه‌ها و همچنین پرورش قوه خلاقیت‌ها تاثیر بگذارد. 

از همین روی مدیران مدرسه به دنبال راهی هستند که با پیام غیر مستقیم خود دانش‌آموزان را غیر مستقیم به مدرسه علاقمند کنند و بین آن‌ها صمیمیت ایجاد کنند. یکی از عوامل مهم در تعیین میزان سازگاری دانش‌آموزان با مدرسه داشتن محیطی گرم و راحت است که به هر جهت چه با جذابیت خود و چه با تحریک حس کنجکاوی در بچه‌ها نقش خود را ایفا می‌کند، طراحی مدرسه است.

طراحی دکوراسیون مدرسه به شما این امکان را می‌دهد که دانش‌آموزانی شاد داشته باشید و در پذیرایی از معلمان و کارکنان خود همچنین دعوت اولیا و برگزاری جلسات در محیط مدرسه آسوده خاطر باشید. 

پس اگر شما هم مشتاق آن هستید که در بهبود روند رشد دانش‌آموزانتان، کارایی و تعهد معلمان و رضایت والدین موثر باشید و در  محیط کاری خود نظم و رضایت را به ارمغان آورید و باعث پیشرفت و موفقیت تمام عوامل حاضر در مدرسه اعم از معاونان و معلمان و دانش‌آموزان و الاخصوص خودتان شوید، در اینجا ما با درنظر گرفتن تیم مجرب در زمینه طراحی مدرسه صمیمانه در خدمت‌گذاری شما عزیزان حاضریم. در صورت تمایل با ما تماس بگیرید.

School view5
School view 4